Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Eduard Ovčáček ve Slezskoostravské galerii

Publikováno: 21.6.2019

Média vizuální poezie. Takový je název výstavy ostravského výtvarníka a pedagoga Eduarda Ovčáčka ve Slezskoostravské galerii. Výstava byla zahájena 18. června a potrvá až do 2. srpna.

„Eduard Ovčáček je v rámci českého umění nejvýraznějším a nejsystematičtějším průzkumníkem fenoménu písma a písmových znaků,“ říká o autorovi kurátor výstavy Martin Mikolášek. Nejstarší vystavené Ovčáčkovy práce v galerii jsou z roku 1962, ty nejmladší pak ze současného období.

„Výstava prezentuje především vizuální poezii, která je psaná na psacím stroji. Záměrem výstavy je poezie, která se do vystavovaných věcí prolíná,“ uvedl během vernisáže Ovčáček.

Návštěvníci galerie tak uvidí velká Ovčáčkova plátna stejně jako psací stroj, na kterém vizuální poezie vznikala. Využití písma ve výtvarném umění se kromě Ovčáčka u nás věnovali například výtvarník Jiří Kolář nebo Václav Havel.

Profesor Eduard Ovčáček se narodil v roce 1933 v Třinci. Absolvoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, v Ostravě žije od roku 1964. Patří k zakladatelům Fakulty umění Ostravské univerzity, kde jako pedagog působil v letech 1991 – 2012. Je signatářem Charty 77, v roce 2008 získal Cenu města Ostravy. Poezií, zejména francouzskou a českou, se zabývá od mládí. A to nejen jako její náruživý čtenář, ale i jako tvůrce.

Eduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galeriiEduard Ovčáček ve Slezskoostravské galerii


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava