Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Ostravská muzejní noc

Publikováno: 5.6.2019

Druhou červnovou sobotu v Ostravě se koná jedenáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc, do něhož se letos zapojí 31 institucí. Tradiční zahájení se uskuteční 8. června v 17.30 hodin před budovou Nové radnice. Na různých místech Ostravy je atraktivní kulturní program připraven až do půlnoci.

 

A protože letos uplyne třicet let od revoluce, festival se inspiruje jedním z jejích symbolů – klíči. Festival je pro nás organizátory klíčovou kulturní akcí roku. Klíčové jsou pro nás i zapojené instituce. S některými už spolupracujeme 11 let a za všechny společné akce, setkání i vzájemnou podporu jsme jim vděční, vysvětluje koordinátorka festivalu Jana Malášek Šrubařová. 

 

Ostravská muzejní noc pracuje s klíčem nejen na grafických materiálech, ale i v programu. Můžete si ho například vylovit v PLATO. Můžete se zapojit se do prostorové instalace z papírových klíčů v Knihovně Galerie výtvarného umění v Ostravě, najít klíč ke geocachingu v Knihovně města Ostravy, odemknout zlatou bránu v Centru PANT anebo získat klíčové znalosti pro život v socialismu v Moravskoslezské vědecké knihovně. Výstava klíčů, zámků a kování pak na návštěvníky čeká v Ostravském muzeu.   

 

Začíná se hvizdem před radnicí

 

Do slavnostního okamžiku se mohou opět zapojit návštěvníci. K této oblíbené každoroční akci se město připojí prohlídkami prostor radnice v netradiční čas, nočními vyhlídkami z radniční věže a zábavným doprovodným programem.

 

„Akci každoročně zahajujeme na náměstí před radnicí, už jsme vypouštěli balónky, stříleli konfety, rozdávali frkačky. Letos jsme si pro všechny připravili píšťalky, abychom zahájili program společným hvizdem. A poté bych vás rád pozval na prohlídku Nové radnice, největšího radničního komplexu v České republice - a také do mé pracovny, ve které před téměř devadesáti lety sedával i první ostravský starosta Jan Prokeš. Podíváte se tam, kam se veřejnost běžně nedostane a budu moc rád, když si společně povykládáme o Ostravě, městu, se kterým jsem spojil svůj profesní život na další tři roky,“ zve na letošní muzejní noc ostravský primátor Tomáš Macura.

 

Galerie, muzea, školy…

 

Workshopy, tvůrčí dílny i hry pro rodiny s dětmi jsou připraveny například v Českém rozhlase Ostrava, Výstavní síni Sokolská 26, Hasičském muzeu města Ostravy, Slezskoostravské galerii, Muzeu a galerii Mlejn, Milan Dobeš Museu, Železničním muzeu moravskoslezském, na Dole Michal, v Dopravním podniku Ostrava, Janáčkově filharmonii Ostrava, Střední umělecké škole Ostrava a TyfloCentru Ostrava.

 

Výstavy, komentované prohlídky, přednášky a další aktivity pro dospělé připravili v Galerii Magna, Výtvarném centru Chagall a Galerii Jáma 10, Národním zemědělském muzeu, Národním památkovém ústavu i na Radnici obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Divadelní a koncertní produkci si můžete užít na Lidové konzervatoři a Múzické škole Ostrava a v Kavárně Daniel, kde vystoupí Pop Academy.

 

 

Praktické informace

Podrobné informace o programu včetně časového harmonogramu a jízdních řádů naleznete na www.ostravskamuzejninoc.cz, Facebooku a v tištěných brožurkách. Na vybrané programy je nutné se rezervovat předem.

 

Rezervační systém je spuštěn v pondělí 3. června v 18 hodin na webových stránkách festivalu.

 

V loňském roce se do Ostravské muzejní noci zapojilo 36 kulturních institucí a navštívilo je přes 25 tisíc lidí. Jeden návštěvník průměrně navštívil 4 až 5 míst.

 

Výzva pro fotící

Atmosféru, zážitky i dobrou náladu lze sdílet na #ostravskamuzejninoc. Ty nejlepší fotky se stanou součástí fotogalerie letošního ročníku na webu i Facebooku festivalu.

 

 

Program před a na radnici

 

18.00 Písknutí na píšťalky, které odstartuje letošní ročník

Přesně v 18 hodin slavnostně zahájí primátor města Tomáš Macura společně s návštěvníky muzejní noc v Ostravě hromadným písknutím na píšťalky.

 

18.00 - 23.00 Prohlídky reprezentačních prostor budovy Radnice města Ostravy
Komentované skupinové prohlídky prostor radnice včetně pracovny primátora. Pan primátor bude ve své pracovně návštěvníkům odpovídat na jejich dotazy.

18.00 - 23.00 Ostrava Country Night pod věží na Prokešově náměstí

Přijďte se pobavit a zaposlouchat se do příjemných country melodií v podání skupin Goodwill a A. M. Úlet. K vidění budou ukázky country tanců s krátkými workshopy a show s biči, kolty a lasy. Děti se vyřádí při hrách a aktivitách motivovaných přírodou připravených skauty a junáky. To vše při posezení pod širým nebem s dobrou kávou a  výborným občerstvením. Stánky budou nabízet také regionální farmářské výrobky.

17.30 - 21.00 Program pro děti se středisky volného času Ostrava

Tvůrčí podvečer pro děti: zábavné činnosti s pedagogy středisek volného času.

 

18.00 - 22.00 Vyhlídky z věže radnice
Večerní a noční vyhlídky z ochozu věže ve výšce 73 m do širokého okolí. K dispozici jsou návštěvníkům dva dalekohledy.

Ostravská muzejní nocOstravská muzejní nocOstravská muzejní nocOstravská muzejní nocOstravská muzejní nocOstravská muzejní nocOstravská muzejní nocOstravská muzejní noc


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava