Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:

Publikováno: 5.4.2019

Když se v roce 1994 otevíralo Muzeum japonského umění a techniky Manggha v polském Krakově, šlo o první novátorský projekt s muzeální funkcí postavený v Polsku po období společenských změn v roce 1989.

U zrodu mimořádné budovy stáli tři muži. Proslulý japonský architekt Arata Isozaki, polský režisér Andrzej Wajda a úspěšný polský architekt Kryzstof Ingarden, který je rovněž honorárním konzulem Japonska v Krakově a nyní také předsedou mezinárodní poroty architektonické soutěže na nový koncertní sál v Ostravě.

Pohled do zákulisí

Výstavní síň Sokolská 26 nabízí od 2. dubna pohled do zákulisí, jak celý projekt Manggha vznikal. „Projekt způsobil v Krakově investiční boom, ve městě se objevili další zahraniční architekti a v Krakově se začaly stavět objekty o několik levelů výše než předtím. Jde o příklad rčení, že když se chce, všechno jde,“ říká o stavbě krakowského muzea kurátor výstavy a architekt Tadeáš Goryczka z Kabinetu architektury.

Výstavu v Ostravě zahájil architekt Kryzstof Ingarden. Vzpomínal, jak ještě v době komunismu, na sklonku osmdesátých let, přijel do Krakova na pozvání Andrzeje Wajdy architekt Arata Isozaki, aby poznal charakter města. Výsledkem je stavba muzea Manggka, které stojí na protilehlém břehu řeky Visly od Wawelského vrchu.

Zapustit kořeny

„Chtěl jsem, aby stavba překračovala rámec japonského umění a zapustila kořeny v polské zemi,“ uvedl o své stavbě v době jejího vzniku japonský architekt.

Tadeáš Goryczka připomenul, že jen před několika dny, dokonce již během příprav ostravské výstavy, získal Arata Isozaki Pritzkerovu cenu, která je označována za Nobelovu cenu za architekturu. „To je úžasná událost,“ konstatoval Goryczka.

Výstava nazvaná Arata Isozaki. Skici a kresby potrvá do 17. května 2019.

Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:Výstavní síň Sokolská 26 uvádí:


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava