Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Teorie dospělosti

Publikováno: 13.3.2019

Novou adaptaci slavného dramatu norského klasika Henrika Ibsena připravila přímo pro Divadlo Petra Bezruče českochilská autorka Anna Saavedra a Bezruči ji budou uvádět pod názvem Heda Gablerová: Teorie dospělosti. Titulní roli ztvární Magdaléna Tkačíková. Slavnostní premiéra inscenace v režii Janky Ryšánek Schmiedtové se uskuteční 15. března.

 Anna Saavedra a Janka Ryšánek Schmiedtová studovaly na brněnské JAMU a společně také absolvovaly v Divadelním studiu Marta. Jejich pracovní přátelství však absolutoriem neskončilo. Spolupracovaly mimo jiné na inscenacích Kuřačky (Národní divadlo moravskoslezské) či Gazdina roba (Slezské divadlo Opava). Tentokrát se v ostravském Divadle Petra Bezruče společně pustily do odhalování toho, co je na klasickém Ibsenově příběhu Hedy Gablerové současného. „Když jsem zatoužila po textu, který by zpracovával životní pocity-krizi generace současných třicátníků až čtyřicátníků, došlo mi – po přečtení mnoha současných textů – že je to vlastně svým způsobem Heda Gablerová,“ říká režisérka inscenace Janka Ryšánek Schmiedtová. 

 Heda Gablerová patří mezi nejhranější Ibsenovy hry a přináší řadu témat, která ani po letech neztrácejí na své síle. Současnou adaptaci napsala přímo pro Bezruče dramatička Anna Saavedra. „Heda je člověk na životním rozhraní, proto jsem svoji parafrázi pojmenovala Teorie dospělosti. Ví, jaké kroky by „měla“ v životě podniknout – některé z nich už podnikla, vdala se, pořídili s manželem dům, otěhotněla, ale uvnitř ní se nic nezměnilo, pocit dospělosti se jaksi nedostavil, natožpak pocit štěstí nebo naplnění. A ona neví, jestli je chyba v ní nebo v celém tom systému společenských očekávání, který nás tlačí do tradičních životních rolí,“ popisuje hlavní hrdinku Saavedra.

Po Magdaléně Tkačíkové v roli hlavní se v dalších rolích představí Lukáš Melník, Markéta Haroková, Markéta Matulová, Vojtěch Johaník a Dušan Urban. „Postavy ve hře Heda Gablerová jsou nesmírně životné, je to milostný pětiúhelník nabitý emocemi, erotikou, nenávistí a křivdami z minula,“ říká autorka adaptace Anna Saavedra.

Trailer k inscenaci: https://www.youtube.com/watch?v=GpDZaz2UpHg

Teorie dospělostiTeorie dospělostiTeorie dospělostiTeorie dospělostiTeorie dospělostiTeorie dospělostiTeorie dospělosti


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava