Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Hlas pro Strakáč

Publikováno: 12.3.2019

Benefiční koncert na podporu zachování výjimečného komína ve Vítkovicích chystá spolek Svatý Václav ve spolupráci se spolkem Fiducia. Koncert nazvaný Hlas pro Strakáč se bude konat 24. dubna v 19 hodin v aule Ostravské univerzity, pod záštitou rektora Ostravské univerzity prof. MUDr. Jana Laty, CSc.

Na podporu Strakáče vystoupí známé osobnosti ostravské hudební scény: Eva Dřízgová - Jirušová
/ soprán / Patricia Janečková / soprán / Veronika Holbová / soprán / Igor Františák / klarinet /  Michal Bárta   / klavír /. „Výtěžek z koncertu půjde na další aktivity spojené se snahou zachránit tuto cennou industriální stavbu,“ informuje Ilona Rozehnalová ze spolku Fiducia.

 

O Strakáči

Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a spolek Fiducia se na podzim 2018 přidal k iniciativě spolku Svatý Václav za záchranu cenného ostravského komína přezdívaného Strakáč. Tento unikátní zděný komín se nachází v lokalitě takzvané Aglomerace u Rudné ulice ve Vítkovicích a je typický nepřehlédnutelnými bílo-červenými kostkami (odtud přezdívka Strakáč). 

„V současné době se snažíme zastavit záměr majitele komína, firmy Vítkovice a.s., komín zbořit v rámci sanace celého území,“ říká Rozehnalová.

Spolek Svatý Václav podal v loňském roce podnět na Ministerstvo kultury na prohlášení Strakáče za kulturní památku, v lednu 2019 byl podnět odložen s tím, že Ministerstvo kultury komín za památku neprohlásilo. Stalo se tak navzdory faktu, že odborný orgán Ministerstva kultury – Národní památkový ústav v Ostravě – prohlášení komína za památku doporučil.

Zároveň se k hodnotě komína vyjádřil odborník na historické komíny Ing. Martin Vonka z ČVUT, který v rámci svého průzkumu vyhodnotil Strakáč jako jeden z nejcennějších komínů v rámci České republiky. 

 

Více informací o celé problematice také na stezce a výstavě ve vitrínách na náměstí Edvarda Beneše u obchodního domu Ostravica-Textilia. 

 

Vstupenky ve výši 250 Kč je možno zakoupit od pondělí 11. března na všech pobočkách Ostravského informačního servisu a na jeho e-shopu www.ostravainfo.cz/cz/akce/hudba/127238-hlas-pro-strakac.html

Hlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro StrakáčHlas pro Strakáč


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava