Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Vzpomínka na minulost slovenských Tater

Publikováno: 4.2.2019

Díla neobyčejného slovenského fotografa Vladimíra Koštiala jsou v měsíci únoru k vidění ve Slezskoostravské galerii v budově slezskoostravské radnice.

Vladimír Koštial /1912 – 2001/, rodák ze Staré Turé, celý život mapoval život ve Vysokých Tatrách, žil v Tatranské Lomnici. První velká fotografická publikace věnovaná Vysokým Tatrám vyšla Koštialovi již v roce 1955.

„Je to výstava o tradicích, rodině i vztazích. Fotografie pocházejí z 50. a 60. let minulého století,“ popsala obsah výstavy její kurátorka Lucia Petrůjová. Výstava dostala název Hledání. Koštial se podle Petrůjové hodně inspiroval známým českým fotografem Karlem Plickou. „Autor zobrazuje slovenskou vesnici již v době socialismu, ale čas je v těch místech jakoby zastavený. Lidé ještě žijí tradičními formami života, chodí do kostela a podobně,“ uvedla Petrůjová.

Vernisáže se 29. ledna účastnil rovněž fotografův syn Vladimír Koštal, který spolu s Petrůjovou pečuje o odkaz svého otce. „Otcův archiv zahrnuje zhruba 100 tisíc negativů. Na katalogizaci archivu stále pracujeme, letos chystáme vydat knihu,“ informoval Koštal. Zprovozněn byl také web s fotografiemi ze života v někdejších Tatrách na adrese www.vladimirkostial.com.

Doba trvání výstavy: 29. ledna – 26. února 2019.

Jan Král

Vzpomínka na minulost slovenských TaterVzpomínka na minulost slovenských TaterVzpomínka na minulost slovenských TaterVzpomínka na minulost slovenských TaterVzpomínka na minulost slovenských TaterVzpomínka na minulost slovenských TaterVzpomínka na minulost slovenských TaterVzpomínka na minulost slovenských Tater


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava