Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

20 let Fiducie

Publikováno: 27.11.2018

Antikvariát a klub Fiducia, který patří mezi nejznámější nezávislá kulturní centra Moravskoslezského kraje, vydává k 20. výročí své existence knihu, jež se mimo jiné pokouší zmapovat ostravské kulturní dění v posledních dvou dekádách. 

 

Křest publikace nazvané 20 let Fiducie a ostravské umělecké scény proběhne v pondělí 3. prosince v 18.00 hodin ve Fiducii.

Kniha, do níž přispělo 57 autorů, reflektuje nejen dvacet let aktivit klubu, ale je především zamyšlením nad tím, kam a zda se ostravská umělecká scéna i vnímání architektury či veřejného prostoru od roku 1998 do současnosti posunuly. 

 

„Nechtěli jsme, aby kniha byla jen oslavou Fiducie, s editory Monikou Horsákovou a Pavlem Hruškou jsme se proto rozhodli, že se v ní pokusíme Fiducii vřadit do širších souvislostí a kontextu kulturně-společenských proměn moravskoslezské metropole v posledních dvaceti letech,“ vysvětluje majitelka Fiducie Ilona Rozehnalová.

„Čtenáři zde tedy najdou odborně koncipované eseje věnované ostravskému veřejnému prostoru, architektuře, historii, literatuře, výtvarnému uměni a fotografii, divadlu, filmu i hudbě.“ dodává Ilona Rozehnalová.

 

Autory zmíněných „obzíravých“ textů jsou Martin Strakoš, Vojtěch Vlček, Ondřej Slach, Rostislav Švácha, Milena Vitoulová, Ilona Vybíralová, Martin Jemelka, Petr Šimíček, Jan Malura, Iva Málková, Tomáš Knoflíček, Petr Vaňous, Martin Mikolášek, Josef Moucha, Eva Lenartová, Monika Horsáková a Martin Režný.

Kromě těchto odborně koncipovaných esejů kniha obsahuje i nejrůznější vzpomínky, pozdravy a reflexe lidí, kteří antikvariát a klub na Mlýnské ulici s oblibou a často navštěvují.

 

Najdete mezi nimi například příspěvky Ivana Pinkavy, Jindřicha Štreita, Ivana Binara, Eduarda Ovčáčka, Radovana Lipuse, Michala Zezuly, Kateřiny Ondřejkové, Jiřího Fiedora, Hany Puchové, Jiřího Nekvasila, Tomáše Vůjtka a řady dalších osobností nejen ostravského kulturního a společenského života.

Výpravná kniha obsahuje také velké množství fotografií z akcí, které Antikvariát a klub Fiducia (spolu se spřízněným spolkem Za krásnou Ostravu) během své existence uspořádal. 

Vydání knihy finančně podpořili:
Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury ČR, statutární město Ostrava, tiskárna Printo, MUDr. David Feltl.

20 let Fiducie20 let Fiducie20 let Fiducie20 let Fiducie


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava