Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Dílna degenerovaného umění na Dole Michal

Publikováno: 28.10.2018

V Galerii Dolu Michal v Michálkovicích začala ve čtvrtek 24. října výstava autorské dvojice Sadofsky & Trantina /Petr Motyčka *1971 a Dan Trantina *1967/.

Hlavním artefaktem výstavy je socha nazvaná Reconstruction as Tragedy and Farce. Představuje příběh osmnáctiletého východního Němce Hartmuta Tautze, který byl v roce 1986 roztrhám útočnými psy československých pohraničníků při pokusu o překonání hranice směrem do Rakouska nedaleko Bratislavy. Za tuto událost, stejně jako za mnohé další obdobné, dodnes nebyl nikdo potrestán, což autoři označují za frašku.

Socha byla poprvé vystavena v roce 2015 před Evropským parlamentem v Bruselu a vzbudila mnoho kontroverzí, někteří činovníci EU se snažili sochu odstranit. „Chtěli tak udělat ještě před vernisáží, pak neustále probíhaly diskuze s některými členy Evropského parlamentu. Lhali nám jako malé děti, například, že si prý instalaci sochy nepřeje město Brusel, to však nebyla pravda. V podstatě jsme naplnili ideu zakázaného umění a příběh hodně svědčí o podstatě směřování Evropské unie,“ vzpomínal na událost starou dva roky během ostravské vernisáže malíř Dan Trantina.

Kurátor výstavy Tomáš Koudela konstatoval, že výstava je pro něj, jako člověka pocházejícího z tohoto regionu, přesným vyjádřením toho, co cítil, když na jaře 1989 emigroval do západního Německa. „Takto jsem Ostravu vnímal, tak jsem ji zažíval,“ řekl Koudela, který se do tehdejšího Československa vrátil po pár měsících v emigraci během revoluce.

Výstava nese název GESAMTE ENTARTETE KUNST WERKE. Tento poněkud hanlivý název lze volně přeložit jako Dílna úplně degenerovaného umění. Umělecká dvojice Sadofsky & Trantina pod touto značkou /GEKW/ pracuje od roku 2014, společně vytvářejí sochy a plátna.

Ideovým rámcem názvu uskupení GEKW je nechvalně proslulá mnichovská výstava moderního umění, která proběhla v roce 1937. Progresivní díla zakladatelů moderny byla nacistickou propagandou označena za Entartete Kunst /Degenerované umění/ a vystavena ve snaze ukázat tehdejšímu publiku vybrané výtvarné artefakty jako produkty uměleckého šarlatánství a neumětelství.

 

Výstava v Galerii Dolu Michal potrvá do 19. listopadu 2018.

 

Jan Král

Dílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole MichalDílna degenerovaného umění na Dole Michal


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava