Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Švédští tátové v srdci Ostravy

Publikováno: 9.10.2018

Pětadvacet velkoformátových portrétů švédských otců, kteří se rozhodli zůstat se svými dětmi doma na rodičovské dovolené, dočasně obsadilo prázdné místo proluky po bývalé květinové síni na Masarykově náměstí. Švédští tátové, takový je název putovní výstavy uznávaného švédského fotografa Johana Bävmana

 

„Výstava zkoumá, co tatínky vedlo k rozhodnutí zůstat se svými dětmi doma, jakou zkušenost jim rodičovská přinesla a jak se v důsledku změnil jejich vztah k partnerkám i dětem. Cílem výstavy je ukázat přínosy rovnosti můžu a žen v rodičovství pro jednotlivce i společnost,“ říká o výstavě Martin Severýn z kulturního oddělení švédského velvyslanectví v ČR.

 

Švédsko se v roce 1974 stalo první zemí na světě, která mateřskou dovolenou nahradila dovolenou rodičovskou. Nyní mají Švédové jeden z nejvelkorysejších systémů rodičovské dovolené na světě. Současný režim umožňuje rodičům zůstat doma se svým dítětem 480 dní, a to placených státem. Z rodičovské dovolené je pak devadesát dní vyhrazeno výlučně pro každého z rodičů.

 

„Tátové si v současné době ve Švédsku vybírají zhruba pětadvacet procent celkového počtu dní, který má pár k dispozici,“ vysvětluje velvyslankyně Švédska Viktoria Li. „Jsem nadšená, že se výstava může představit i v Ostravě,“ dodává.

 

Autor Johan Bävman (*1982) je fotograf na volné noze žijící ve švédském městě Malmö. Za své snímky získal řadu ocenění, včetně ceny World Press Photo, POY, Sony Award, NPPA, cenu UNICEF Photo Award a ocenění v nejprestižnějších švédských fotografických soutěžích.

 

Velkoformátové portréty budou na ostravském Masarykově náměstí vystaveny do 4. listopadu, jako společný projekt Švédského institutu, velvyslanectví Švédska, projektu Refill Ostrava a kulturního centra Cooltour Ostrava.

 

Výstava se koná pod záštitou starostky městské části Moravská Ostrava a Přívoz Petry Bernfeldové.

Švédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci OstravyŠvédští tátové v srdci Ostravy


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava