Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Ostravská noc vědců

Publikováno: 3.10.2018

Ostrava, 1. 10. 2018 – Šestý ročník Ostravské noci vědců otevře již v pátek 5. 10. brány univerzit, science centra či Moravskoslezské vědecké knihovny pro veřejnost zdarma. Nabitý program probíhá od 17 hodiny odpolední, mezi jednotlivými místy konání jezdí bezplatně Vědecký BUS a pro lepší přehled o kompletním programu je připravena mobilní aplikace. Letošním tématem je 100 let české vědy.

Program, který je letos věnován nejvýznamnějším objevům za posledních 100 let české vědy, se odehraje na více než 16 místech Ostravy. Bude probíhat mezi 17 a 22 hodinou a pro veřejnost bude zdarma. Vydat se tak můžete například do areálů Ostravské univerzity, VŠB – Technické univerzity v Ostravě, Světa techniky v Dolních Vítkovicích nebo Moravskoslezské vědecké knihovny. „Samotný program dá návštěvníkům nahlédnout nejen do historie české vědy, ale představí také nejmodernější vědecké trendy a ukáže, že čeští vědci právem patří mezi světovou špičku,“ říká ostravská a zároveň také národní koordinátorka Noci vědců Jitřenka Navrátilová.  

Mezi jednotlivými místy konání bude v Ostravě zdarma jezdit speciální Vědecký BUS, kromě něj pak také historické autobusy. „Jízdní řád kyvadlového autobusu najdou návštěvníci na webu ostravskanocvedcu.cz. Chtěli jsme jim tak usnadnit přesun mezi jednotlivými místy, aby si mohli program co nejlépe vychutnat,“ upřesňuje Navrátilová.

 

Další velkou novinkou letošního ročníku Noci vědců je přehledná aplikace pro mobilní telefony se systémem Android. V ní návštěvníci naleznou kompletní program akce a to nejen v Ostravě, ale také v dalších místech naší republiky. V rámci ní si pak mohou sestavit svůj vlastní program a využít mapku zobrazující jednotlivá místa konání. Aplikaci vytvořili vývojáři z Univerzity Palackého v Olomouci.

Program Ostravské noci vědců je velmi obsáhlý, například Ostravská univerzita otevírá svá pracoviště hned na 5 místech Ostravy “Místní vědci překvapí návštěvníky chemickými pokusy a jejich historií, polozapomenutými vědeckými přístroji ve svých kabinetech nebo je nechají nahlédnout pod pokličku vyšetřovacích metod v průběhu století,“ uvádí pro příklad Jitřenka Navrátilová. Druhá z ostravských univerzit VŠB – Technická univerzita v Ostravě předvede návštěvníkům architekturu v kostce, chemickými reakcemi „vyrobí“ světlo v baňkách a v historických laboratořích ukáže, jak vypadá elektromobilita v toku času, Retrokino či Historie počítání. Program VŠB – Technické univerzity v Ostravě bude z větší části probíhat v rámci kampusu v Ostravě – Porubě, kde bude rovněž jezdit pohodlný mikrobus. Dolní Vítkovice se do programu pustí už v dopoledních hodinách, kdy přímo v centru areálu, před Multifunkční aulou Gong, vznikne obří živý model šroubovice DNA „Lektoři Světa techniky budou obří šroubovici spolu se žáky ostravských základních škol tvořit už potřetí. Neméně zajímavý bude také večerní program v expozicích Velké i Malého světa techniky,“ láká Navrátilová. V neposlední řadě svůj program připravila také Moravskoslezská vědecká knihovna. Tu návštěvníci najdou v bočním křídle Nové radnice a jen v rámci Noci vědců budou mít možnost nahlédnout do zákulisí, kam se čtenář běžně nedostane, mimo jiné také do podzemí plného knih. Kompletní program Ostravské noci vědců najdete na webu www.ostravskanocvedcu.cz.

Noc vědců je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje jako národní koordinátor seskupení 3 vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB - Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích). Do Noci vědců 2018 jsou dále v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena jsou také menší města jako Slaný nebo Klatovy.

Ostravská noc vědcůOstravská noc vědců


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava