Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Černá země? Mýtus a realita

Publikováno: 26.9.2018

Výtvarné umění a architektura ostravského regionu v letech 1918 – 1938. Takový je obsah výstavy v ostravském Domě umění, která byla zahájena 25. září a potrvá až do 6. ledna 2019.

V Ostravě je označována za výstavní událost roku. Nese název: Černá země? Mýtus a realita.

 

Název výstavy je inspirován stejnojmennou malbou Břetislava Bartoše z roku 1920. Rozsáhlá expozice ve všech sálech Domu umění, která je rozdělena do devíti sekcí, představuje tvorbu 52 umělců, jejichž život byl s regionem provázán zrozením, existencí nebo se jim stal inspiračním zdrojem.

 

Klenotem je Kokoschka

 

Prezentováno je více než 150 uměleckých artefaktů prvorepublikového umění. Dvě třetiny výstavy zastupují sbírky GVUO, zbývající díla jsou zapůjčena z klíčových paměťových institucí regionu a od soukromých sběratelů z různých koutů České republiky (Rožnov pod Radhoštěm, Pardubice, Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Opava, Nový Jičín, Brno nebo Olomouc). Národní památkový ústav zapůjčil klenot výstavy, jímž je portrét Mechtilde Lichnovské z roku 1916 od Oskara Kokoschky. Vzácná malba opouští brány zámku Hradce nad Moravicí jen při významných státních událostech.

 

Tatra V 570

 

Vystaveny jsou malby, kresby, plastiky, porcelán, ale také moderní reklamní design (například v podobě jízdenek rychlovlaku Slovenská strela), knižní grafika a dokonce i malý aerodynamický vůz Tatra V 570 z roku 1933, který na výstavu přivezlo Technické muzeum Tatra v Kopřivnici.

 

Vzhledem ke kapacitním možnostem ostravského Domu umění nebylo možno v rámci výstavy prezentovat příklady regionální architektury. Tento úkol převzal Národní památkový ústav v Ostravě, který 19. října zahajuje projekt Nová architektura mezi centry a periferiemi aneb Architektura první Československé republiky na pomezí Moravy a Slezska, který připravil Martin Strakoš a jenž výstavu v GVUO rozšíří o architektonickou složku. 

 

„O umění ostravského regionu panuje několik mýtů. Jedním z nich je například tvrzení, že tato oblast obohatila české umění zejména o sociální náměty, dalším mýtem je konstatování, že zdejší umění bylo pražskou uměleckou kritikou přehlíženo, čímž v regionu uvízl pocit ukřivděnosti. Výstavní projekt se pokouší zachytit, nakolik se tyto mýty potkávají se skutečností a nakolik se jedná o zažité stereotypní představy o podobě umělecké tvorby na Ostravsku,“ vysvětluje Renata Skřebská, kurátorka GVUO.

 

Programy pro veřejnost

 

Výstavu doprovází edukační programy pro školy a veřejnost a komentované prohlídky s kurátorkou, které se uskuteční v termínech 9. 10., 8. 11., 4. 12. 2018 a 3. 1. 2019 v 16.30 hodin. V Domě umění se také 6. listopadu uskuteční odborná vědecká konference s názvem Umění a architektura.

 

K výstavě je vydána reprezentativní publikace, kterou edičně připravila kurátorka Renata Skřebská s autorským kolektivem Pavlem Šopákem, Jiřím Jůzou a Martinem Strakošem.

 

Více na www.gvuo.cz

Černá země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realitaČerná země? Mýtus a realita


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava