Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Národní divadlo moravskoslezské čeká výjimečná sezóna

Publikováno: 7.9.2018

Národní divadlo moravskoslezské zahajuje v tomto týdnu novou sezónu. O nadcházejícím víkendu se na jevišti Divadla Antonína Dvořáka sejdou všechny soubory, aby divákům na slavnostním zahájení sezóny představily ochutnávku premiér a ukázky úspěšných inscenací z repertoáru.

„Sezóna 2018-19 je výjimečná nejen tím, že má pořadové číslo 100. Všechny soubory dostaly jedinečné zadání: připravit premiéry děl, která se na prknech našeho divadla ještě nikdy nehrála. Divákům tak sezóna nabídneme 18 novinek. Právě ukázky z některých novinek diváci uslyší a uvidí 8. a 9. září na Slavnostním galavečeru,“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Pro sezónu divadlo připravuje podle ředitele pozoruhodný výběr kusů - od klasiky 19. a 20. století až po naši současnost. „Diváci se tak mohou těšit na dosud neuvedená díla Leoše Janáčka, Giacoma Pucciniho, Bohuslava Martinů, Giacoma Mayerbeera, Cole Portera, na činohru podle klasiky bratří Mrštíků, na dramata Eugéna Ionesca, Tadeusze Slobodzianka a A.N. Ostrovského. Uvedeme baletní choreografie Jiřího Kyliána nebo Krysztofa Pastora,“ vyjmenoval některá lákadla ředitel Nekvasil.

První? Muzikál Kočky

Vůbec první premiérou sté sezóny NDM budou právě zkoušené Kočky. Slavný a cenami ověnčený muzikál už ve světě vidělo na 67 miliónů diváků a Andrew Lloyd Webber jej napsal na motivy kočičích příběhů, které mu v dětství z knížky T.S. Elliota předčítala jeho matka. Kočky budou 20.září vůbec první premiérou v rekonstruovaných prostorách Divadla Jiřího Myrona a budou pátým Webberovým muzikálem uváděným na prknech divadla.

Sezóna velkých příležitostí

„Do zcela nové éry existence vstupuje naše činohra. S novým šéfem Vojtěchem Štěpánkem přichází repertoár od klasiky po žhavou současnost, a především nové výzvy pro soubor,“ pokračoval Jiří Nekvasil.

„Tahle sezóna bude sezónou velkých hereckých příležitostí,“ doplnil sám Vojtěch Štěpánek. První premiérou činohry bude koncem října v Divadle Jiřího Myrona adaptace klasiky českého realismu – Roku na vsi bratří Mrštíků. Dílo Štěpánek převedl do dramatické podoby a režíruje jej. „Divák by se ale měl cítit teď a tady, nebude to obrázek moravské vesnice 19. století. Chceme podávat lidem zprávu o současném světě, o lidech a vlivech, kteří jej utvářejí,“ prozradil Vojtěch Štěpánek hlavní ideu dramaturgie nejen této činoherní sezóny.

Janáčkova opera Osud

Ještě letos nabídne NDM divákům na prknech Divadla Antonína Dvořáka další unikátní projekty. Zkompletuje například Janáčkovo operní dílo. „Čtvrtou dokončenou Janáčkovu operu Osud připravujeme premiérově na 18. října a naše divadlo tak bude druhým divadlem na světě, které uvedlo všechny jeho opery.

Prvorepublikové gala

„V listopadu uvede k uctění vzniku samostatné Československé republiky operní soubor Prvorepublikové gala, kde diváci uslyší díla autorů z let 1918-1938. Před Vánoci pak připravíme ve spolupráci se Slovenským národním divadlem Pucciniho operu Triptych,“ pokračoval Jiří Nekvasil.

Výjimečné inscenace čekají také baletní soubor, který bude pokračovat v divácky skvěle přijímaných choreografiích mladých autorů a zároveň zařazuje do repertoáru nová díla Jiřího Kyliána Vzlety a pády nebo choreografii Krzysztofa Pastora pro balet Nebezpečné známosti Artura Maskatse.

„Sezóna 2018-19 je tedy pro nás velkou výzvou a rozhodně se těšíme na divácký ohlas. Národní divadlo moravskoslezské je a stále bude zásadním místem kulturního a společenského dění Ostravy,“ uzavřel ředitel Nekvasil.

Národní divadlo moravskoslezské čeká výjimečná sezónaNárodní divadlo moravskoslezské čeká výjimečná sezóna


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava