Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Píseň duše

Publikováno: 7.8.2018

Od 31. července až do 9 září mohou návštěvníci ostravského Domu umění zhlédnout v jeho sálech v prvním patře výstavu ruského umění nazvanou Píseň duše.

 

„Ostravská galerie má ve svých sbírkách přes 2 300 maleb. Část z nich patří do umělecké sbírky se zahraničním původem. Její součástí je také 150 uměleckých děl ruského, především realistického a moderního umění z období konce 19. a první poloviny 20. století. Vystaveno jsou nyní tři desítky těchto děl,“ informuje mluvčí galerie Jana Malášek Šrubařová.

 

Nejvýznamnější sbírky v zemi

 

 „Vznik ruské sbírky obrazů v ostravské galerii se datuje do předválečného období, kdy Eduard Šebela věnoval do galerijní sbírky drobnou malbu Paříž v noci – Rue de Rivoli od Konstantina Alexejeviče Korovina. Obraz s ohledem na pařížský původ rozšířil tehdejší sbírku evropského umění. Dnes je ruská sbírka GVUO vedle ruské sbírky Národní galerie v Praze nejvýznamnější v České republice. Je pozoruhodné, že v Evropě se největší počet děl ruského klasického a realistického umění nachází hned po Francii právě v České republice,“ říká Jiří Jůza, kurátor výstavy a ředitel GVUO.

 

Příliv maleb a kreseb ruských umělců do České republiky byl spojen s výstavním životem v Paříži i Praze. „Například výstava Maljavinových portrétů v Praze v roce 1933, kterou pořádalo sdružení malířů Myslbek, otevřela cestu jeho obrazům do českých sbírek. Mnoho uměleckých děl později ostravská galerie vykoupila ze soukromých sbírek, kam se dostaly diplomatickými cestami přímo z Ruska,“ vysvětluje Jůza. Galerie výtvarného umění v Ostravě začala systematicky tvořit kolekci ruského umění teprve koncem 60. let minulého století. Ostravská kolekce se zaměřuje především na konec 19. a první polovinu 20. století od klasicistních maleb až po expresivně symbolistní díla.

 

Citlivost k ruskému člověku

 

Výstava prezentuje nejen umělce, kteří se účastnili takzvaných putovních výstav, jejichž prostřednictvím se malíři snažili popularizovat ruské realistické umění. Mezi skupinu nazvanou Pěredvižnici patřili například Ilja Jefimovič Repin, Vasil Vasilevič Vereščagin, Ivan Ivanovič Šiškin, Franc Alexevič Rubó a Semjon Gavrilovič Nikiforov. „V jejich dílech je přítomná jak citlivost ke společenským problémům, tak i k ruskému člověku. Jejich prostřednictvím vznikl nový kánon ruské duše. Spojením s realistickou formou však postupně došlo k jeho mytizaci a později i k propagandistickému zneužití,“ uzavírá Jůza.

 

Z mladších umělců je třeba také zmínit Konstantina Alexejoviče Korovina a Filipa Andrejeviče Maljavina. Oba pobývali v Paříži a jejich tvorba se díky tomu dostala i do evropských sbírek. Výjimečně talentovaný Maljavin sbíral chválu a uznání na výstavách v Paříži, ale i Praze už za svého života. Oproti tomu s Korovinem se život nemazlil. V Paříži byl okraden a několik let se protloukal malováním kýčovitých bulvárů, aby uživil sebe i syna.

 

Kdo je vítězem?, a další

 

V ostravském Domě umění si zároveň můžete prohlédnout výstavu současného umění Kdo je vítězem?, expozici SPEKTRUM / nový vizuální jazyk Galerie výtvarného umění v Ostravě / Robert V. Novák & Zuzana Burgrová, stálou expozici František Jureček – Alois Sprušil / Nová galerie v nové republice a Partyzány Ladislava Zívra, které vybral básník Jaromír Typlt v rámci Výstavy jednoho díla ze sbírek GVUO.

 

Dům umění GVUO je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu činí 40 Kč plné, 20 Kč zlevněné. Vstup zdarma pro seniory a v neděli.

 

Více na www.gvuo.cz

Píseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň dušePíseň duše


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava