Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

15,2  15,2°

Předpověd

Aktuality

Ostravu pamatuji jako pekelnou díru

Publikováno: 10.6.2018

Prostory Dolu Michal v Michálkovicích zaplnila díla Stefana Milkova. Název výstavy je úměrný místu, kde se odehrává: Milk of Coal.

Stefan Milkov patří k předním českým výtvarným umělcům, na konci 80. let byl spoluzakladatelem skupiny Tvrdohlaví. Narodil se v roce 1955 v Bohumíně, krátkou dobu pracoval dokonce na šachtě před svým odchodem na pražská studia.

Výstava v Ostravě je pro Milkova, dnes žijícího a tvořícího v Praze, návratem do mládí. „Provedl jsem okružní jízdu Ostravou a užasl jsem, jak se proměnila, jak se vyčistila, jak je zajímavým městem. Já ji samozřejmě jako dítě pamatuji jako pekelnou díru, kde hořely ohně a odevšad se kouřilo,“ prohlásil Milkov během vernisáže.

Ta se konala 6. června. Milkov dodal, že výstava na ostravském Dole Michal je pro něj krásným zážitkem: „Vystavovat zrovna tady je pro mne návratem do mládí, kdy jsme vystavovali tajně a nadivoko v různých industriálních prostředích.“

Milkov nabízí návštěvníkům dolu pohled na své sochy, kresby i malířská plátna, některá z nich vznikla dokonce až letos.

Jakousi doprovodnou výstavu k Milkovovi tvoří díla dvou studentek Ostravské univerzity instalovaná v bývalých havířských šatnách dolu. Iveta Šafránková a Petronela Bencová svoji výstavu nazvaly No Problema. Stefan Milkov má nad ní patronát.

Výstava Stefana Milkova na Dole Michal v Michálkovicích potrvá do 6. července 2018.

Jan Král

 

 

Svého času byl téměř v každém malém městě stavěn dům umění, do nějž umění jen zřídka zavítalo. Dnes se již tyto domy nestaví. Avšak v jedné z okrajových čtvrtí Ostravy stalo se cosi podivného – umění si místo svého domu našlo svůj důl.

/Text z katalogu výstavy Stefan Milkov Milk of Coal/.

Ostravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díruOstravu pamatuji jako pekelnou díru


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava