Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

11,3  11,3°

Předpověd

Aktuality

Havel a Poustevníci

Publikováno: 17.5.2018

Tomáš Císařovský /*1962 /, jeden z nejuznávanějších současných českých malířů, vystavuje v těchto měsících hned na dvou místech v Ostravě. Dvojvýstava dostala, podle svého obsahu, název Havel a Poustevníci.

Zatímco v Galerii Fiducia je možné vidět běžnou Císařovského figurální tvorbu v sérii nazvané Poustevníci, do prostor Divadla Antonína Dvořáka přivezl Císařovský sedm velkoformátových obrazů věnovaných Václavu Havlovi. Obrazy zachycují Havlovo dětství a mládí, disidentské období i období prezidentské. Na jednom z obrazů se tak Havel jako prezident setkává s Rolling Stones, na dalším, ještě jako disident, nese v náruči zmučeného politického vězně Ivana Martina Jirouse.

Obrazům s historickou tématikou se Tomáš Císařovský věnuje již několik desetiletí, maloval Jana Pavla II., Tomáše G. Masaryka, české legionáře ale také portrét Gustava Husáka. Havlovský cyklus vznikal až po smrti Václava Havla v letech 2012 až 2016. „Nastal čas dotknout se podstatných věcí v české historii,“ vysvětluje Císařovský důvody, které jej k namalování cyklu vedly.

Pražský rodák Císařovský během vernisáží konaných hned ve dvou galeriích 14. května připomněl, že k Ostravě jej váže zvláštní vztah. „Mí spolužáci na akademii počátkem 80. let byli snad z 60 procent Ostraváci. Hodně jsme spolu pekli a začali prosazovat jiný pohled na malířství, než který byl tehdy běžný,“ uvedl Císařovský. A vzpomněl jména svých spolužáků, nyní známých výtvarníků, kteří v Ostravě nějaký čas žili – Jiřího Davida, Antonína Střížka nebo Martina Mainera.

Výstavy Havel a Poustevníci bude možné vidět v Ostravě do konce června 2018.

Jan Král

Havel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a PoustevníciHavel a Poustevníci


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava