Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

12,2  12,2°

Předpověd

Aktuality

Nejhranější opera světa La traviata

Publikováno: 12.5.2018

Ve dnech 3. a 5. května má Divadlo Antonína Dvořáka na programu premiéry opery Giuseppe Verdiho La traviata. Jde o nejhranější operu světa a v historii NDM bude La traviata inscenována již potřinácté.

 

Nejhranější opera světa vznikla díky výrazně autobiografickému románu Alexandra Dumase ml., který v něm na pozadí úchvatného světa pařížských večírků poloviny 19. století líčí svou nešťastnou lásku ke slavné a bohatě vydržované kurtizáně – dámě s kaméliemi.

 

 „Jeho srdcervoucí příběh o skandální aféře mezi ‚padlou‘ ženou a mladým šlechticem se stal okamžitě populárním. Verdiho zaujal svým provokativním společenským tématem v době, kdy udržoval pro okolí neméně kontroverzní nemanželský poměr. Vzniklo strhující hudební zpracování nesoucí název La traviata (Zbloudilá), které po úspěchu Rigoletta a Trubadúra přineslo Verdimu konečný triumf,“ říká dramaturgyně opery Eva Mikulášková.

 

Role režisérky se ujala Bohuslava Kráčmarová, která od roku 2001 působí v Národním divadle moravskoslezském jako asistentka režie a inspicientka opery a baletu. „Jsem šťastná, že mi byla udělena pocta režírovat La traviatu. Verdiho hudba je poplatná době, kdy se život pařížské kurtizány odehrál a kdy z něj vznikl románový příběh a opera, tedy atmosféře i způsobu života poloviny 19. století. Vizuálně proto respektujeme dobovou módu a scéna se nám barevností i stylem propojí s hledištěm divadla,“ uvádí režisérka.

 

V hlavních rolích vystoupí makedonská sopranistka Milena Arsovska a talent ostravské mladé generace Veronika Holbová (Violetta Valéry), dlouholetý sólista opery NDM, italský tenorista Luciano Mastro a Martin Šrejma, sólista pražského Národního divadla (Alfredo Germont).

 

Od roku 1922, kdy se dirigentské taktovky ujal František Kubina v inscenaci Rudolfa Fejfara, uplynulo téměř sto let, během kterých se nestárnoucí La traviata takřka nepřetržitě držela na ostravském jevišti ve více jak čtyřech stovkách představení.

 

Video k inscenaci:

https://www.youtube.com/watch?v=cnI565hw8iM&feature=youtu.be

Nejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviataNejhranější opera světa La traviata


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava