Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

-5,2  -5,2°

Předpověd

Aktuality

Vzpomínka na spisovatele Šavrdu

Publikováno: 30.4.2018

Dne 2. května uplyne 30 let od smrti ostravského spisovatele a disidenta Jaromíra Šavrdy. Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu spolu s portálem Moderní dějiny a také ostravskými gymnázii připravil na středu 2. května řadu vzpomínkových akcí.

Šavrdovská proluka i film

Ve středu 2. května v 15 hodin se koná pietní vzpomínka u spisovatelova hrobu na hřbitově v Ostravě-Hrabové.

Od 15 do 17 hodin se v centru města uskuteční program Šavrda v ulicích. Studenti gymnázií budou číst z dobové korespondence mezi Jaromírem Šavrdou a úřady komunistického Československa.

Okrašlovací spolek připravuje mezi 15 a 17 hodinou okrašlování Masarykova náměstí v místech, kde stávala květinová síň.  Přijít okrašlovat „Šavrdovskou proluku“ může každý. „Přijďte pomoct s guerillovým okrášlením proluky na Masarykově náměstí v šavrdovském duchu. Můžete si přitom nastříkat šavrdovský motiv na tričko. Trička s sebou,“ vyzývá Ilona Rozehnalová z okrašlovacího spolku.

Závěr vzpomínkového dne na ostravského spisovatele se uskuteční od 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia. Večer má název Jaromír Šavrda v textech a ve vzpomínkách přátel. Součástí večera bude i projekce dokumentárního filmu Sami proti zlu: Libri prohibiti Jaromíra Šavrdy. 

Vězení za literaturu

 

Poprvé byl spisovatel Jaroslav Šavrda zavřen na dva a půl roku v roce 1979. V rozsudku se mu vyčítá, že opsal nejméně čtrnáct knih. Mezi nimi například Úsměvy Jana Masaryka, Kacířské eseje o filozofii dějin Jana Patočky, Solženicynovo Souostroví Gulag nebo dokonce Švandrlíkovy Černé barony a povídky Šimka a Grossmanna. V té době byl kvůli svému stavu ledvin už v plném invalidním důchodu.

Když si svůj trest v roce 1981 odpykal, podepsal Chartu 77 a za osmnáct měsíců šel do vězení znovu. V roce 1983 je odsouzen na pětadvacet měsíců. Přitom mnoho opsaných knih už StB v bytě Šavrdových v paneláku v ostravském Zábřehu nenašla. Za jedno z protisocialistických děl označila tehdejší justice i poému Alexandra Tvardovského Ťorkin na onom světě. Obhajoba, že Tvardovského poéma tehdy byla běžně dostupná v knihovnách včetně té ostravské, nepomohla. Jako recidivista byl Jaromír Šavrda odsouzen do druhé nápravné skupiny.

„Jaromírův zdravotní stav byl velice vážný, ubral osmnáct kilogramů a těžce se pohyboval,“ popisovala Dolores Šavrdová druhé věznění svého muže.  Marné byly dopisy tehdejšímu prezidentu Gustavu Husákovi, které mu kromě zástupců československé opozice posílali i mnozí evropští spisovatelé. Všichni upozorňovali na podlomené zdraví vězně, který se provinil opisováním knih na stroji. Mimochodem, psacích strojů zabavila StB rodině při domovních prohlídkách celkem šest. Nikdo jim žádné nikdy nevrátil.

Z pobytu ve věznici v Ostrově nad Ohří později vzniká Šavrdova kniha Přechodné adresy. Jako vězeň s číslem 1260 podává svědectví o otřesném stavu vězeňství normalizačního Československa. Ven se dostává už jako hodně nemocný muž.

Dne 2. května 1988 v pětapadesáti letech ve svém bytě v Zábřehu Jaromír Šavrda zemřel. Když do Ostravy pár dnů po zvolení prezidentem přijel v roce 1990 prezident Václav Havel, jeho první kroky vedly právě na Šavrdův hrob do Hrabové.

V roce 1993 byl in memoriam udělen Jaromíru Šavrdovi titul Čestný občan města Ostravy, a to za významnou práci v disentu na Ostravsku v době normalizace.

V roce 1998 byl Jaromír Šavrda in memoriam oceněn Řádem Tomáše G. Masaryka.

 

Jan Král

 

Na archivních fotografiích z roku 2008 Dolores Šavrdová, manželka Jaromíra Šavrdy, první zleva. Dolores Šavrdová zemřela 8. 7. 2012.

Vzpomínka na spisovatele ŠavrduVzpomínka na spisovatele ŠavrduVzpomínka na spisovatele ŠavrduVzpomínka na spisovatele ŠavrduVzpomínka na spisovatele Šavrdu


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava