Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

-6,1  -6,1°

Předpověd

Aktuality

František Řezníček - Ostravský fotograf

Publikováno: 24.4.2018

Františkovi Řezníčkovi, fotografovi, který tragicky zahynul během své práce v roce 2007 pádem z ochozu hukvaldského hradu, je věnována výstava ve foyeru Komorní scény Aréna.

Zahájena byla 23. dubna a nese název František Řezníček – Ostravský fotograf.

František Řezníček (1954-2007), rodák z Palkovic u Frýdku-Místku, vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Olomouci a později se, veden svým koníčkem, kterým bylo fotografování, vyučil fotografem na Odborném učilišti v Ostravě.

„Poprvé jsem se setkala s Františkem při našem společném působení v letech 1977 - 1980 v Obvodním kulturním středisku v Ostravě 3. Také naše další pracovní cesta se prolnula v Domě kultury pracujících Vítkovic v následujících letech. A nemohl tedy chybět ani při dokumentaci našich prvních divadelních kroků v Komorní scéně Aréna,“ vzpomíná ředitelka tohoto divadla, Renáta Huserová. 

V 70. a 80. letech vydával se svými přáteli samizdatový časopis Aviatik, později Cestovatel. Od roku 1990 vedl vlastní fotoateliér a tiskárnu OFTIS. Specializoval se na reklamní, technickou a průmyslovou fotografii a spolupracoval s četnými ostravskými a regionálními periodiky. Výraznou součástí jeho tvorby byla divadelní fotografie, od poloviny 80. let úzce spolupracoval s Divadlem loutek a od 90. let s Komorní scénou Aréna. Úspěšně dokumentoval všechny ročníky mezinárodního festivalu Folklor bez hranic a každoročně své folklorní fotografie prezentoval ve foyeru Nové radnice v Ostravě. Jeho fotografie se objevovaly na samostatných i kolektivních výstavách. Svými snímky doprovodil četné obrazové publikace a monografie. Založil Fotoklub Ostrava a organizoval každoroční celostátní Setkání fotografů v ostravském Domě kultury. Od roku 2003 provozoval spolu s Daliborem Bednářem soukromou Galerii G7.

A co přesně je v Komorní scéně Aréna k vidění? „Ty fotografie vybírali Roman Polášek s Martinem Popelářem a jsou to snímky ze 70. a 80. let z Ostravy, něco z toho jsou naše rodinné fotky, na kterých jsme třeba my s bratrem. V kostce je to život Františka v soukromí i mimo něj té doby,“ říká k tomu Klára Řezníčková, dcera Františka Řezníčka.

Výstava potrvá do října 2018.

František Řezníček - Ostravský fotografFrantišek Řezníček - Ostravský fotografFrantišek Řezníček - Ostravský fotografFrantišek Řezníček - Ostravský fotograf


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava