Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Básník Josef Kainar má v Ostravě ceduli

Publikováno: 27.3.2018

Jeden z nejlepších českých básníků, Josef Kainar, má od neděle 25. března na ostravském hlavním nádraží svoji naučnou ceduli. Na nádraží v Přívoze pracoval jako inspektor Kainarův otec a po uzavření českých vysokých v roce 1939 také sám Josef Kainar.

Jak při slavnostním křtu uvedl literární historik a autor textů na naučné ceduli Pavel Hruška, fakt, že Kainar na nádraží pracoval, zná jen málo Ostravanů.

Začínající básník zde na konci války musel zažívat řadu velmi nepříjemných situací. Nádražím projížděly vlaky s vězni z rušených koncentračních táborů. Josef Kainar o tom napsal báseň Vlak s vězni, jejíž ukázka se dostala na ceduli spolu s Kainarovými kresbami nebo fotografiemi někdejší kavárny Savoy v centru Ostravy na Zámecké ulici. Tam si mladý Josef Kainar jako zdatný hudebník přivydělával na živobytí.

Už tehdy také začal psát básně, které otiskoval v moravských a slezských časopisech.

Událost odhalení cedule provázela drobná nehoda. Nikdo neví, jak se to stalo, ale z tiskárny dorazila cedule s texty, ve kterých každé písmeno ž bylo velké. „Možná v tom má prsty sám Kainar a někde ze zásvětí se tou lapálií dobře baví a usmívá se,“ vysvětloval Hruška nesrovnalosti v textu a ujišťoval, že cedule bude v nejbližších dnech vyměněna.

Samotný křest naučné cedule na nádraží proběhl stylově – Pavel Hruška před cedulí třikrát zapískal na tradiční železničářskou píšťalku. Křtu přihlíželo několik desítek příchozích.

Naučná cedule se nachází naproti pobočky Ostravského informačního servisu, který projekt rovněž podpořil. Ceduli připravil okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Antikvariát a klub Fiducia. 

 

Jan Král

Básník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduliBásník Josef Kainar má v Ostravě ceduli


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava