Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Lady Macbeth Mcenského újezdu

Publikováno: 8.3.2018

Národní divadlo moravskoslezské uvádí novou operu. Je jí Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče. Premiéry se konají 8. a 10. března v Divadle Antonína Dvořáka.

 

Vraždící hospodyňka

 

Zásadní operní dílo 20. století je zároveň tragédií i satirou zkažené společnosti vyvěrající z nezřízené moci sexuality. Ztělesňuje ji Katěrina, frustrovaná a utlačovaná hospodyňka, která za sebou zanechává mrtvoly… „Její zločiny jsou podle Šostakoviče protestem proti běhu života, který je nucena žít – proti temné a dusivé atmosféře mezi ruským kupectvem. Jednání Katěriny je ovlivněné láskou k Sergejovi a divák se s ní může leckdy ztotožnit,“ uvádí dramaturgyně Eva Mikulášková. Kateřina kvůli své lásce k nádeníkovi Sergejovi zabije postupně tchána, manžela, svou sokyni, a nakonec i sama sebe.

 

Poprvé byla opera uvedena s velkými úspěchy v roce 1934 v Leningradu a Moskvě. Již roku 1935 zazněla v Clevelandu, New Yorku, Philadelphii, Buenos Aires, Curychu, Bratislavě, Olomouci, pražském Novém německém divadle a Stockholmu a koncem roku byla znovu uvedena v Moskvě, ve Velkém divadle.

 

Později však v období stalinského teroru byla v Sovětském svazu zakázána. Stalin dílo tvrdě odsoudil a nechával skladatele dlouhá léta žít v nejistotě a trvalém strachu z uvěznění. Dalšího   uvedení se v SSSR dočkala opera až po svém přepracování v 60. letech.

 

Krysy i transporty na Sibiř

 

„Všechny totality se bojí umění, které je neuchopitelné, které se vyjadřuje metaforou. Ve své nejistotě mají rády realismus, kde je vše jasné, optimistické…, což razil ve třicátých letech ideolog Ždanov,“ uvádí režisér inscenace a zároveň ředitel NDM Jiří Nekvasil.

 

 Lady Macbeth je však podle Nekvasila vrcholný dílem, jehož hudba je velmi ironická a jízlivá. „Dáváme nahlédnout do intimního světa pokoje, kde se odehrávají erotické scény Katěriny a Borise, jakož i na děravý dvůr, jímž prolézají lidé i krysy. Stejně tak se snažíme vytvořit obraz transportů na Sibiř,“ doplňuje Nekvasil.

 

Hudba zákeřná jako Sovětský svaz

 

„Šostakovičova hudba, která značně bezohledně komentuje osudy postav, zní velmi výsměšně, velmi tvrdě, je zákeřná jako režim v tehdejším Sovětském svazu. V partituře jsou znatelné úseky charakteristické drzosti, typické pro jejího autora: žesťový soubor na scéně, tanečně-parodistické plochy, drásající pasáže i jímavě krásná lyrická místa,“ popisuje operu dirigent Jakub Klecker.

 

 Hlavní roli Katěriny ztvární Elena Suvorova a Iordanka Derilova – držitelka Ceny Thálie 2015 za roli Renaty v inscenaci Prokofjevova Ohnivého anděla. 

Lady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezduLady Macbeth Mcenského újezdu


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava