Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

V Pantu visí Máchův Máj

Publikováno: 2.3.2018

Dvacet velkoformátových fotografií českého fotografa Romka Hanzlíka zdobí vnitřní prostory Centra Pant na ostravské Nádražní ulici. Výstava dostala název Máj. Hanzlíka inspiroval Karel Hynek Mácha a jeho cesty.

Fotograf Romek Hanzlík je dvojnásobným držitelem prestižní ceny Czech Press Photo. Kromě fotografování se věnuje i hudbě. Býval manažerem Psích vojáků, pracuje pro kapely Už jsme doma nebo The Plastic People of the Universe. Je také vášnivým cyklistou a publikuje v časopise Cykloturistika.

Karel Hynek Mácha fascinoval Hanzlíka natolik, že se vydal po jeho stopách. „Máchův Máj je dílem, ke kterému stojí za to se vracet. Jinak na člověka působí v mládí, jinak ve zralejším věku,“ uvedl Hanzlík během vernisáže v Pantu 26. února. „I když Mácha umřel v necelých 26 letech, stihl toho hrozně moc,“ připomněl Hanzlík. 

Mácha mimo jiné došel z Prahy až do Benátek a zase zpátky. Tři týdny šel tam, tři týdny zpět. Za den klidně 50 až 60 kilometrů. „Vzal jsem kola a své dvě děti a do Benátek jsme vyrazili také,“ líčil Hanzlík. Ze Šumavy byli v Benátkách na kolech za deset dní. Jako vodítko na cestu jim sloužily Máchovy deníky, ve kterých básník itinerář své cesty podrobně popsal – šel přes Linec, Graz, Maribor i Lublaň.

Romek Hanzlík během cyklistického putování používal malý Sony RX. Další fotografie do cyklu vznikaly později i přímo v Máchově kraji, tentokrát už Hanzlík fotil na kinofilm, a to „poctivou“ Leicou z 50. let.

Cyklus obsahuje celkem 34 fotografií, Romek Hanzlík z nich udělal i knihu, která rovněž nese název Máj. „Mé fotografie, to jsou v podstatě obrazy toho, jak na mne Máchovy básně zapůsobily,“ řekl Hanzlík.

Výstava Máj je současně i humanitárním projektem. Jednotlivé fotografie jsou v prodeji za tři tisíce korun, výtěžek z prodeje poputuje organizaci International Humanity, která pomáhá nejchudším lidem v Africe.

Výstava v Centru Pant potrvá nejméně do konce měsíce dubna 2018.

Jan Král

V Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův MájV Pantu visí Máchův Máj


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava