Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Přejeme ti, Ostravo

Publikováno: 28.11.2017

Šestnáctiminutový ohňostroj, středověké písně i pečetění truhly primátorem Tomášem Macurou a zpěvákem Jaromírem Nohavicou. To vše a mnohé další čeká návštěvníky akce Přejeme, ti Ostravo, která začne před Novou radnicí na Prokešově náměstí ve středu 29. listopadu v 15 hodin.

Vyvrcholí tak celoroční oslavy 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě. Oslavy skončí přesně v den, který je uveden v testamentu biskupa Bruna ze Schauenburku v souvislosti se zmínkou o osadě jménem Ostrava, jen o 750 let později.

„Celý letošní rok se nesl v duchu oslav, které přinesly řadu jedinečných akcí.  Ať už katalánskou fiestu v ostravských ulicích, souboje rytířů, mši pod širým nebem anebo výstavy, na nichž jsme si připomenuli důležité mezníky ostravské historie. Těší mne, že se do oslav zapojily všechny generace a užili si zábavu i sváteční atmosféru,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Ježíškova pošta

Program slavnostního ukončení oslav začne na Prokešově náměstí již v 15 hodin. Pro děti je připravena Ježíškova pošta, každé z nich může své přání napsat na speciální pohlednici a město Ostrava je pošle do Božího Daru. V jednom ze stánků bude pečetěn ruční papír s upomínkovou pečetí k 750. výročí města. Na podiu vystoupí s pásmem lidových vánočních tanců soubor Hlubinka, sváteční aranžmá středověkých písní nabídne Calata a se swingovými vánočními melodiemi a koledami se představí Silesian Brass Quintet se Simonou Mrázovou.

Vzkazy budoucím generacím

V rámci oslav byly známé osobnosti města i veřejnost vyzváni, aby zanechali vzkazy budoucím generacím. Jejich sběr potrvá až do středečního odpoledne (29. 11.), dokdy mohou zájemci napsat anebo nahrát své poselství do budoucnosti. Vzkaz mohou až do 28. listopadu nechat v truhle v Cooltouru na Černé louce.

Ve středu 29. listopadu budou mít ještě zájemci možnost napsat vzkaz přímo na slavnostním zakončení oslav na Prokešově náměstí a také jej vložit do truhly. Zapečetí ji v 17 hodin 20 minut ostravský primátor Tomáš Macura společně s ostravským zpěvákem Jaromírem Nohavicou, který bude také zpívat.

Dřevěná truhla se vzkazy bude následujících padesát let uložena v budově radnice.

Ohňostroj v 18 hodin, pak vánoční strom

Přesně v 18 hodin začne v rámci akce „Přejeme ti, Ostravo!“ slavnostní ohňostroj, který bude trvat téměř 16 minut. Použito na něj bude 640 kulových pum, 190 single shoots, 120 římských svící, 24 kompaktů a 36 fontán. Součástí ohňostroje bude světelný nápis „750“ na budově radnice o velikosti 6 x 2 metry. Na závěr ohňostroje bude rozsvícena vánoční výzdoba radnice a náměstí. Pyrotechnika bude odpalována z 5. patra – ochoz u soch a 7. patra – paty věže. Poslední ohňostroj se před budovou radnice města konal 28. října 2010 u příležitosti 80 let od slavnostního otevření radnice.

Opusťte Prokešovo náměstí

Již v 17.45 hodin budou muset návštěvníci z bezpečnostních důvodů opustit Prokešovo náměstí a ohňostroj sledovat z míst za kamennými kostkami na silnici u kruhového objezdu. V době od 17.30 do 18.30 hodin bude uzavřena ulice 30. dubna od křižovatky se Sokolskou třídou po kruhový objezd a také Sokolská třída od křižovatky s ulicí Českobratrskou po křižovatku s ulicí Horova, a to pro individuální i hromadnou dopravu.

Celoroční oslavy 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě v závěti biskupa Bruna skončí v 19 hodin.

Přejeme ti, OstravoPřejeme ti, OstravoPřejeme ti, OstravoPřejeme ti, OstravoPřejeme ti, OstravoPřejeme ti, OstravoPřejeme ti, Ostravo


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava