Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

19,5  19,5°

Předpověd

Aktuality

Lavička Ferdinanda Vaňka

Publikováno: 9.10.2017

Vzpomínkovou akci na prezidenta Václava Havla u příležitosti jeho nedožitých 81. narozenin uspořádal 6. října před Věznicí Heřmanice okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Antikvariát a klub Fiducia.

Akce se konala přímo u vstupu do věznice, u kterého lavička stojí. Lavička byla u Věznice Heřmanice spolkem Za krásnou Ostravu instalována loni, přibyla k ní i pamětní deska upomínající na Havlův pobyt ve zdejším zařízení.

„Původní lavičku jsme nechali zrekonstruovat do dnešní podoby. Rekonstrukci provedli po dohodě s Věznicí Heřmanice ve vězeňských dílnách sami odsouzení,“ připomněla za organizátory Ilona Rozehnalová. Lavičku nazvali organizátoři jménem Ferdinanda Vaňka, který vystupuje hned v několika Havlových hrách jako jeho alter ego – druhé já.

Václav Havel si ve Věznici Heřmanice odpykával svůj trest od ledna 1980, kdy byl odsouzen na čtyři a půl roku za podvracení republiky.

Literární historik Pavel Hruška během vzpomínkové akce uvedl, že právě v heřmanické věznici začala vznikat známá kniha Dopisy Olze. V nich si Havel mimo jiné stěžoval na chování náčelníka věznice Miloslava Košuliče, který politické vězně vystavoval šikaně. Havel v Heřmanicích vážně onemocněl zápalem plic a už v červenci 1980 byl převezen do vězeňské nemocnice na pražský Pankrác. Zbytek trestu pak dokončil ve věznici Plzeň Bory. Jak Václav Havel v Dopisech Olze také napsal, byl pro něj pobyt později v plzeňském vězení na rozdíl od Heřmanic v mnohém snesitelnější.

Lavičky Václava Havla stojí v centrech různých světových měst - ve Washingtonu, Barceloně, Dublinu, Praze, Liberci nebo Českých Budějovicích. Jediné slezskoostravské Heřmanice se však mohou pochlubit Lavičkou Ferdinanda Vaňka, navíc v tak autentickém prostředí. 

Lavička Ferdinanda VaňkaLavička Ferdinanda VaňkaLavička Ferdinanda VaňkaLavička Ferdinanda VaňkaLavička Ferdinanda VaňkaLavička Ferdinanda VaňkaLavička Ferdinanda VaňkaLavička Ferdinanda Vaňka


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava