Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

19,5  19,5°

Předpověd

Aktuality

Vlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoria

Publikováno: 27.9.2017

Dům umění nabízí od 26.září výstavu nazvanou Vlastislav Hofman (1884–1964) Pocta invenci.

Vlastislav Hofman byl výraznou osobnosti českého moderního umění, architekt, malíř, designér i scénograf. A také byl spoluautorem jediného kuboexpresionistického krematoria v Československu.

Krematorium stávalo až do roku 1979 v místech dnešního Sadu Dr. Milady Horákové v Moravské Ostravě. Jeho demolici označují odborníci jako barbarství. Příběhu ostravského krematoria je věnována celá jedna výstavní místnost Domu umění.

 

Krematorium v Moravské Ostravě

 

Ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza hovoří v souvislosti se zbouráním stavby Hofmanova krematoria v roce 1979 o smutné paměti Ostravy a veliké škodě. Krematorium bylo podle něj špičkovou architekturou, které ve městě mnoho není.

Podle kurátorky výstavy Mahuleny Nešlehové byla demolice krematoria barbarským činem.

Kvůli připravované výstavě kurátoři rozjeli velké pátrání po památkách po krematoriu, veřejnost oslovili i pomocí facebooku. Tak se podařilo shromáždit i několik fotografií krematoria, které si pořizovali především ostravští architekti. Našly se také fotografie z bourání krematoria. Jejich autor není znám, stejně jako přesné datum demolice. V tehdejším normalizačním tisku není o ničem takovém jediná zmínka. Místo krematoria a hřbitova vznikl Sad Klementa Gottwalda.

Krematorium sloužilo v Ostravě od roku 1925. Existuje ještě jeho zakládací listina, jejíž duplikát výstava také obsahuje.

 

Čtyři okruhy

Hofmanovu výstavu kurátorka Nešlehová rozčlenila do čtyř tematických okruhů. Každý představuje jednu z Hofmanových klíčových dovedností, a to v oblasti architektury, urbanismu, designu a užitého umění, malby, grafiky a scénografie. Ve všech sálech ostravského Domu umění mohou návštěvníci objevovat nápaditá díla. Zastoupeny jsou architektonické návrhy a umělcovy vize, malby, grafiky, užité umění i dokumentační materiály z archivů.

Komentované prohlídky

Exponáty na výstavu zapůjčilo přes dvacet veřejných institucí z České republiky i zahraničí (Kanada, Rakousko) a řada soukromých sběratelů. V Domě umění GVUO je výstava otevřena úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Plné vstupné 100 korun a zlevněné 50 korun, volný vstup pro seniory a v neděli.

Galerie výtvarného umění v Ostravě nabízí během výstavy několik komentovaných prohlídek i vzdělávací programy pro školy a veřejnost.

Více informací na www.gvuo.cz

 

Vlastislav Hofman (1884–1964) architekt, urbanista, malíř, grafik, světoznámý scénograf a designér. Byl členem několika uměleckých skupin (Skupina výtvarných umělců, Tvrdošíjní, Umělecká beseda). Svou tvorbu vystavoval na více než 30 samostatných a více než 80 skupinových výstavách u nás i v zahraničí. Během svého života získal řadu významných ocenění, mimo jiné i na mezinárodních výstavách v Paříži a Miláně. Zastoupen je ve veřejných a soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.

Výstava potrvá do 7. 1. 2018.

Vlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoriaVlastislav Hofman a smutný příběh ostravského krematoria


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava