Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Pětimetrové svítící DUNDU obsadí Trojhalí

Publikováno: 23.9.2017

Letošní 12. ročník loutkářského festivalu Spectaculo Interesse přinese pro návštěvníky speciální zážitky.

Ve čtvrtek 5. října ve 21 hodin rozzáří Trojhalí Karolina až pět metrů vysoké loutky vyrobené z průhledných svítících vláken. Představení ponese název DU UND DU /You and You/ a je z dílny německého divadelní souboru DUNDU. Něco takového bude k v Ostravě k vidění vůbec poprvé. Vstup je zdarma.

„Poprvé jsem toto představení viděla v Polsku a naprosto mne fascinovalo,“ říká ředitelka Divadla loutek Jarmila Hájková. Divadelníci původně chtěli mimořádné představení uspořádat přímo na Masarykově náměstí. Problém je ovšem v tom, že loutky vyrobené ze speciálních materiálů nesmí navlhnout a v případě špatného počasí by se představení nekonalo. Proto organizátoři zvolili zastřešené Trojhalí, do kterého se obrovské loutky vejdou. „Loutkáři z německého souboru se již byli v Trojhalí podívat a jsou z těchto prostor nadšeni. Půjde určitě o mimořádnou podívanou, velký zážitek,“ zve návštěvníky ředitelka Hájková.

Město Ostrava letos podpořilo loutkářský festival, který se koná od 1. do 6. října, mimořádnou částkou, a sice 2,8 milionu korun. I díky tomu mohou výjimeční němečtí loutkáři do Ostravy dorazit.

Náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák konstatuje, že vše souvisí s celoročními oslavami 750 let první písemné zmínky o Ostravě.  „Chceme při této příležitosti zdůraznit věci, které nejsou úplně běžné, dělat mimořádné věci,“ dodává Pražák.

Šapitó na Masarykově náměstí

Kromě obřích svítících loutek v Trojhalí přinese festival i další zpestření. Na Masarykově náměstí vyroste první říjnový týden Šapitó Nadace ČEZ.

„Na loutkářský festival neodlučitelně patří pouliční divadlo, my ho divákům samozřejmě nabídneme, zároveň jim ale poskytneme ten komfort, že je nemůžou ohrozit rozmary počasí,“ uvádí dramaturgyně Daniela Jirmanová. V šapitó se budou odehrávat programy především pro nejmenší děti. Stejně jako na DUNDU do Trojhalí, i do šapitó bude vstup zdarma.

Kromě samotného Divadla loutek se festival uskuteční také v nedalekém Kulturním centru Cooltour.

Spectaculo Interesse nabídne 21 soutěžních a 16 nesoutěžních představení pro všechny věkové skupiny od předškolních dětí až po dospělé. Bienále pořádá již od roku 1995 Divadlo loutek Ostrava.

Do programu byli letos vybráni loutkáři z a divadelníci ze třinácti zemí světa.

Jan Král

 

Ukázka DUNDU:

https://www.youtube.com/watch?v=JdvsixWAPQ8

Pětimetrové svítící DUNDU obsadí TrojhalíPětimetrové svítící DUNDU obsadí TrojhalíPětimetrové svítící DUNDU obsadí TrojhalíPětimetrové svítící DUNDU obsadí TrojhalíPětimetrové svítící DUNDU obsadí TrojhalíPětimetrové svítící DUNDU obsadí TrojhalíPětimetrové svítící DUNDU obsadí TrojhalíPětimetrové svítící DUNDU obsadí Trojhalí


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava