Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Slova tvoří obraz

Publikováno: 22.9.2017

Tráva uprostřed trávy. Kamen uprostřed kamenů. Blesk uprostřed blesků. I tyto texty napsané černým písmem na bílých plátnech mohou vidět návštěvníci výstavy nazvané Slova tvoří obraz v ve Výstavní síni Sokolská 26 v centru Ostravy.

Autorem textů je brněnský tvůrce Jiří Valoch, zhotovitelem pak známý ostravský výtvarník Jiří Šigut. Jiří Valoch, i když je delší dobu vážně nemocen, se vernisáže 19. září ve výstavní síni osobně zúčastnil. V letech 1972 až 2001 byl Valoch kurátorem brněnského Domu umění, jeho péčí se zde mohly uskutečňovat výstavy současného českého umění – Milana Knížáka, Vladimíra Boudníka nebo Adrieny Šimotové.

„Obrazy zastoupené na této výstavě vytvářel autor ve spolupráci s Jiřím Šigutem. Dopředu se domluvili na textech, které Šigut s precizností sobě vlastní převedl na plátno a Valoch signoval,“ popsala vznik neobvyklých děl Jana Písaříková, kurátorka Moravské galerie v Brně.

Spolupráce na obrazech vznikla podle Šiguta zhruba před deseti lety. „Jsem moc rád, že se výstava nakonec podařila, a že se Jiří Valoch dnes zase po čase dostal mezi lidi, mimo své brněnské působiště,“ uvedl Šigut během vernisáže.

Kurátor Výstavní síně Sokolská 26 Milan Weber konstatoval, že výstavu chtěl Jiřímu Valochovi uspořádat v galerii dávno, osobně zná autora i jeho texty již od začátku 70. let. Valochovo dílo však bylo zatím v Sokolské jen součástí společné výstavy brněnský tvůrců, která se zde pod názvem Brněnský okruh konala v roce 2003.

Jiří Valoch se narodil v roce 1946 v Brně. Je označován jako básník, tvůrce vizuální a konceptuální poesie, fotografické poesie a fotografických konceptů, textových instalací, konceptuálních kreseb, teoretik umění, kurátor výstav a sběratel výtvarných děl.

Výstava potrvá do 3. listopadu 2017.

Jan Král

 

Slova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obrazSlova tvoří obraz


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava