Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

-0,2  -0,2°

Předpověd

Aktuality

Běh Zoo Ostrava pro langury se blíží!

Publikováno: 27.8.2017

Zoo Ostrava pořádá ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice druhý ročník charitativního běhu. Tentokrát podpoří záchranný program pro langury indočínské, jedny z nejohroženějších primátů světa.

Běh Zoo Ostrava pro langury se koná ve středu 30. srpna od 18 hodin v nádherném přírodním areálu Zoo Ostrava. Trasy jsou připraveny ve třech délkách - 480 m, 2,5 km a 5 km.  Všichni registrovaní běžci obdrží startovní číslo s časovým čipem. „I když běh není závod, díky čipu se běžci dozvědí, jak si vedli,“ upřesňuje mluvčí zoo Šárka Nováková.

 

Cena startovného se pohybuje od 250 Kč /děti 3 – 15 let/ do 590 Kč /platba na místě/. V ceně je mimo jiné originální tričko, pamětní medaile nebo ekologický kelímek. Běžet mohou podle Novákové i maminky s kočárky, pro ně, stejně jako pro děti, je připravena nejkratší, 480 metrů dlouhá trať.

Nad propastí vyhubení

Languři indočínští se kvůli lidem ocitli těsně nad propastí vyhubení. Na celém světě přežívá v lesích severního Vietnamu jen okolo 200 zvířat v pěti izolovaných mikropopulacích.  Kvůli masivnímu odlesňování a intenzivnímu lovu klesla za posledních 35 let populace langurů indočínských až o 80 procent. V současnosti se bohužel pouze jedna z těchto populací jeví jako životaschopná. V rezervaci Khau Ca žije okolo 100 zvířat a zdejší languři jsou jako jediní několik posledních let alespoň částečně efektivně chráněni před pytláky.

Za pomoci místních a mezinárodních ochranářů, včetně Zoo Ostrava, se daří motivovat místní obyvatele k tomu, aby svá zvířata nelovili, chránili je a nedopustili jejich vyhubení. Všechny ostatní populace langurů indočínských velmi pravděpodobně v budoucnu zaniknou, pokud se nepodaří najít vhodnou ochranářskou strategii, která bude v daných lokalitách fungovat.

Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 procent, bude věnována nevládní organizaci CeREC (Centre for Resources, Environment and Climate Change), která záchranný program ve Vietnamu řídí.

Loni outloni. Zcela vyprodáno

První takovýto charitativní běh se v Zoo Ostrava konal před rokem, jeho cílem byla záchrana ohroženého druhu primáta outloně váhavého. První ročník byl již týden před začátkem akce zcela vyprodán, na strat se postavilo 800 běžců.

Letos pořadatelé navýšili kapacitu na 1200 běžců.

 

Více informací včetně online registrace na www.behzooostrava.cz

Běh Zoo Ostrava pro langury se blíží!Běh Zoo Ostrava pro langury se blíží!Běh Zoo Ostrava pro langury se blíží!Běh Zoo Ostrava pro langury se blíží!


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava