Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Přívozská Cesta do hlubin noci

Publikováno: 9.8.2017

Galerie Nibiru v ostravském Přívoze vystavuje od 3. srpna práce Jiřího Zavřela, výstava nese název Cesta do hlubin noci.

Jiří Zavřel /1989/ je absolventem oboru malby na Fakultě umění Ostravské univerzity u docenta Daniela Balabána. Malá přívozská galerie vystavuje z velké míry právě díla Balabánových současných či již bývalých studentů.

„Svoji výstavu jsem nazval Cesta do hlubin noci podle známé knihy, mám teď takové temnější období,“ řekl během vernisáže Zvařel, který je rodákem z Vysokého Mýta, ale žije a pracuje v Ostravě. Vystavené obrazy v Nibiru mají premiéru, jde o nejnovější výtvarníkovy věci.

Knihu, podle které nese výstava název, napsal francouzský lékař L. F. Céline. Popisuje v ní své zážitky z první světové války nebo práci lékaře mezi městkou chudinou.

„Je to taková temnější Puchová,“ popisuje s úsměvem vystavené Zavřelovy obrazy kurátor galerie Michal Moučka. Shodou okolností jsou díla známé ostravské malířky Hany Puchové nyní k vidění v ostravském Domě umění.

Vernisáž provázela i performance ve formě grotesky. Kurátor Moučka, se stylovou kravatou Socialistického svazu mládeže kolem krku, zde v roli lékaře zachraňoval básníka i jeho múzu před smrtí. Vše se konalo venku, v kulisách starého Přívozu. A to jednak kvůli horku, a také, galerie je prostě malá.

Někdejší herec Komorní scény Aréna Michal Moučka obnovil Galerii Nibiru v létě roku 2014 a výstava Jiřího Zavřela je zde již 38. v pořadí. Malinkou galerii oceňují vystavující tvůrci i návštěvníci pro její nekomerčnost a nepřiklánění se k většinovým proudům.

Jiří Zavřel samostatně vystavoval kromě Ostravy také v Praze, Olomouci nebo Mostě. Výstava Cesta do hlubin noci potrvá do konce měsíce srpna.

Jan Král

Přívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin nociPřívozská Cesta do hlubin noci


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava