Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Puchová a Střížek

Publikováno: 19.6.2017

Dva umělci spjatí s Ostravou prezentují své práce v Domě umění. Hana Puchová, ostravská malířka, zahájí výstavu nazvanou Pevné vazby 20. června. O dva dny později se přidá vernisáží malíř a fotograf Antonín Střížek. Výstavu nazval lapidárně - Život.

Zatímco Puchová je s Ostravou bytostně spojena, Střížek město opustil ve svých 16 letech. „Jako kluk jsem chodil kolem Domu umění a ani mne nenapadlo, že bych v něm mohl jednou vystavovat. Později jsem toužil po tom, aby mi Ostrava výstavu udělala. Této možnosti si moc vážím a jsem poctěn,“ řekl před zahájením výstavy jeden z nejznámějších současných českých malířů.

Život Antonína Střížka

Střížek si pro Ostravu při této příležitosti přichystal svérázný dar. Obraz o velikosti 2 krát 3 metry, který nazval Ostrava II. Na obraze je zachycena ostravská scenérie. Ještě pár dní před výstavou na něm umělec pracoval, instalována tak bude Ostrava II až těsně před vernisáží.

Obrazy doplní i fotografie města, které Střížek v Ostravě pořídil při svém nedávném pětidenním pobytu. „Návraty do Ostravy jsou pro mě existenciální výlety, při kterých nejen rekapituluju minulost, ale také tvořím a přemýšlím o své práci,“ svěřil se Střížek.

Výstava představuje zásadní ukázky Střížkovy tvorby posledního desetiletí, nechybí známá díla jako Trockého vana, Kávovar a další velkoformátové obrazy metafyzických zátiší. Expozici doplňují obrazy vzniklé na autorových cestách v New Yorku nebo v Luganu. A nechybí ani typicky ostravsky výjev – Sýkorův most.

Pevné vazby Hany Puchové

Podle ředitele GVUO Jiřího Jůzy je tvorba ostravské malířky Hany Puchové jen málo zmapovaná. A to přesto, že je Puchová s ostravskou výtvarnou scénou spojena již od 80. let. Hana Puchová, na rozdíl od mnoha svých přátel z výtvarných škol, zůstala doma v Ostravě, tvoří ve svém obýváku a učí výtvarné umění na základní škole.

Expozice v prvním patře Domu umění prezentuje přes padesát autorčiných maleb. Vidět na nich lze také známé postavy ostravského kulturního světa – výtvarníka Jiřího Surůvku, bratry Balabánovy i Hruškovy nebo antikvářku Ilonu Rozehnalovou.

Autorka se také dlouhodobě věnuje pokojům a bytům. „Jsou to sondy do intimity každého jedince formou výmluvné zkratky,“ konstatuje kurátorka výstavy Renata Skřebská.

Obě výstavy budou v Domě umění k vidění do 3. září, doprovodí je vzdělávací programy pro školy i veřejnost.

Jan Král

 

Více na www.gvuo.cz

Antonín Střížek (1959) strávil dětství v Ostravě-Porubě, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a následně Akademii výtvarného umění v Praze, kde se v letech 1997 až 2002 stal vedoucím malířského ateliéru III. Věnuje se malbě, přičemž inspirací je mu vždy příběh, který často zachycuje i pomocí fotografie. Maluje především krajiny, města a zátiší. Svou tvorbu prezentoval na více než padesáti autorských a sedmdesáti společných výstavách v České republice i zahraničí. Zastoupen je ve veřejných institucích i u soukromých sběratelů. 

Hana Puchová (1966), ostravská malířka a ilustrátorka, vystudovala Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze u profesora Jiřího Šalamouna a Jana Solpery. Věnuje se malbě, kresbě a ilustracím knih. Nejčastějšími tématy jsou portréty, zátiší a prostředí, v nichž žijí lidé. Od roku 1997 učí výtvarnou výchovu na základní škole v Ostravě. Svou tvorbu prezentovala na více než dvaceti autorských a více než třiceti skupinových výstavách. Zastoupena je ve sbírkách veřejných institucí i u soukromých sběratelů. 

Puchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a StřížekPuchová a Střížek


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava