Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Aréna u Peciválů

Publikováno: 12.5.2017

K netradičnímu propojení dvou společensky angažovaných světů dojde 17. května ve známé ostravské restauraci U Peciválů. Svou vernisáž zde bude mít výstava nazvaná lapidárně Aréna u Peciválů.

Půjde o soubor několika set snímků, které představí šest inscenací Komorní scény Aréna. Nafotil je dvorní fotograf divadla Roman Polášek (1967), který práci Arény fotograficky zaznamenává již deset let.

Snímky budou promítány v digitálních rámečcích, každou inscenaci reprezentuje kolem stovky fotografií (93 - 120), přičemž fotky poběží za sebou v pětivteřinových intervalech.

Komorní scéna Aréna je nejmenším a nejmladším ostravským divadlem se stálým souborem, které se za dvacet let své existence vypracovalo na špičku českého divadelního světa. Důkazem je řada ocenění (Ceny Thálie, Ceny Alfréda Radoka, Ceny Českého divadla, Cena Marka Ravenhilla, Ceny divadelní kritiky ad.), jež soubor obdržel především v posledních letech, a které již třikrát korunovala cena nejvyšší, titul Divadlo roku (2013, 2015, 2016) pro nejlepší divadelní soubor v České republice.

V restauraci U Peciválů trvá tradice fotografických či videoartových expozic od roku 2012, kdy zde začali vystavovat svá díla studenti Fakulty umění Ostravské univerzity a spřízněné umělecké duše. Původně mohli návštěvníci shlédnout až 15 výstav do roka, nyní se jejich počet sníží. Změny ve vystavovacím plánu má na svědomí nový organizátor těchto doplňkových akcí Roman Bílek. Aktuálním záměrem je otevřít výstavy U Peciválů široké veřejnosti a přinést žánrovou pestrost. „Zajímají nás výstavy, které tematicky či autorsky souvisí s Ostravou nebo naším krajem, protože U Peciválů je ostravská hospoda, do které chodí především místní. Proto chceme snímky, které žánrově co nejpestřeji zachycují zdejší události,“ říká organizátor. „Těmito výstavami se vydáváme na novou cestu. Je to věc, která není běžně v hospodách k vidění a mohla by mít i další než jen estetický význam.“

Aréna U Peciválů je teprve třetí expozicí z nového cyklu, předcházela ji výstava snímků komunity Urbex-Ova s názvem Nafoceno v utajení, která se setkala s veřejným ohlasem. „Spojení s Romanem Poláškem přišlo zcela přirozeně, protože mimo jiné fotí v divadlech, tedy prostředí, kde se také pohybuji. O Arénu jsem stál, protože se mi líbí její repertoár a také kouzlo těsného kontaktu diváka s hercem,“ doplňuje organizátor.

Roman Polášek pro svou výstavu vybral snímky ze šesti inscenací, které má divadlo aktuálně stále na repertoáru. Hráči, Topdogs, Lidumor, Slyšení, Lidská tragikomedie a Slepice představují žánrovou rozmanitost a stylovou pestrost a tudíž mohou představit divadlo v celé šíři jeho uměleckého záběru.

Vernisáž výstavy Aréna u Peciválů za účasti autora snímků i zástupců divadla se uskuteční 17. května 2017 v 18 hodin v restauraci U Peciválů, Stodolní 851/4, Ostrava

Výstava potrvá do 30. června 2017.

Aréna u Peciválů


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava