Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

Aktuality

Vítězný návrh architektonické soutěže na proměnu Umělecké ulice

Publikováno: 6.4.2017

Z celkem 23 odevzdaných návrhů vybírala porota vítěze otevřené anonymní architektonicko-urbanistické soutěže na revitalizaci veřejného prostoru ulice Umělecké. Autory vítězného návrhu jsou studenti architektury Jan Adamus z VŠ uměleckoprůmyslové z Prahy a Ondřej Bělica a Matěj Jindrák z fakulty architektury VUT z Brna.

Porota pod vedením architekta Ladislava Kuby své rozhodnutí komentovala takto: „Výtvarná kompozice cihelného dlážděného kříže působí jasným a přesvědčivým dojmem. Vnější prostor je prostřednictvím zvoleného materiálu přičleněn k Domu umění a rozšiřuje pole jeho působnosti jak esteticky, tak i funkčně. Návrh jednoznačně definuje hlavní priority uspořádání okolního prostoru, pomíjí ale detaily, které je nutno upřesnit při následující komunikaci s investorem a při projekční práci.“

Porotci hodnotili vhodnost konceptu, jeho prostorové i funkční uspořádání, reálnost, realizovatelnost a ekonomickou přiměřenost návrhu. A také propojení nově navrženého území s okolním městem tak, aby se veřejný prostor ulice Umělecké stal integrální součástí centra Ostravy. Členy poroty byli starostka centrálního obvodu Petra Bernfeldová, náměstkyně primátora Kateřina Šebestová, vedoucí útvaru hlavního architekta Cyril Vltavský a známí architekti Adam Gebrian, Tadeáš Goryczka, Ladislav Kuba a Radim Václavík.

 „Známe vítěze první architektonické soutěže a další budou následovat. Nejpozději v červnu rozhodnou zastupitelé o vítězném návrhu na konverzi bývalých jatek. V mezičase vyhlásíme architektonickou soutěž na přeměnu nám. Msgre Šrámka. Stejným způsobem chceme vyřešit také stavbu koncertní haly a bytového domu na Kostelní ulici. Vrátili jsme se k širšímu využití architektonických soutěží. Věřím, že tento způsob přeměn města přinese výsledky v podobě hodnotných architektonických děl, která zatraktivní Ostravu,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Úkolem soutěžících bylo navrhnout architektonicko-urbanistické řešení prostoru ulice Umělecké, která tvoří předprostor Domu umění, je významným veřejným prostorem a současně slouží jako nástupiště pro tramvajovou zastávku Elektra. 

 

Vítězný návrh architektonické soutěže na proměnu Umělecké uliceVítězný návrh architektonické soutěže na proměnu Umělecké ulice


Zpět na aktuality

Ostravou s průvodci

Připravili jsme pro Vás nabídku procházek po Ostravě i výletů do okolí.

zobrazit prohlídky Tématické prohlídky s průvodci

Vyhlídková věž

Vyhlídková věž je nejvyšší radniční věží
u nás.

zobrazit informace Vyhlídková věž
Pobočka Elektra

Pobočka Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Pobočka Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Pobočka Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Pobočka Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Pobočka Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Pobočka Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava