Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL

Akce v Ostravě

ECO? Český design směrem k udržitelnosti

Výstava

V rámci měsíce udržitelné módy ReFashion, se můžete v hradní věži těšit na výstavu ECO?

  • 01. dubna - 31. května 2023
  • Slezskoostravský hrad

Při příležitosti českého předsednictví v Radě EU vznikla díky Českým centrům výstava Laboratoř budoucnosti. Nevšední instalaci tvoří modul s ukázkami eko-produktů s vlastním příběhem a kontroverzním názvem ECO? Výstavu, která putovala po mnoha městech v Evropě, a jejímž cílem je šířit debatu o tom, co „udržitelnost“ reprezentuje, můžete v Ostravě vidět na Slezskoostravském hradě.

Projekt přinášející kritický pohled na to, co je udržitelnost, vznikl ve spolupráci Českých center s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Na téma udržitelnosti nahlíží kriticky, až konfrontačně. V projektu jsou zapojeni jednotlivci, tvůrčí skupiny i větší firmy. Ty ukazují, jak lze využívat design pro nové, zdravější konzumní zvyky. Organizátorům však jde o důslednější pohled na toto téma. Co je skutečně ekologické, jak je potřeba komplexně přemýšlet, je výrobek opravdu udržitelný nebo jde pouze o marketing? Výstava je tak určena nejen spotřebitelům, ale i samotným designérům nebo odborníkům.

Kurátorka projektu, Veronika Pařízková, říká: „Zapojení designu do řešení environmentálních problémů je především v Čechách stále na začátku, ekologie a udržitelnost jsou nezřídka využívány pro účely čistého marketingu a klasického 'greenwashingu‘. Otázka zní, jak tedy rozeznat čistou motivaci firem, které jsou si vědomy nutnosti změny, od těch, kteří se jen chytře vezou na módní vlně?“

Tým Vysoké školy chemicko-technologické podrobně zkoumal každý vystavený produkt – z hlediska zátěže prostředí množstvím CO2 při výrobě, spotřeby vody nebo používáním toxických látek. Řeší tak otázku, zda jsou produkty opravdu udržitelné.

V Ostravě je výstava součástí měsíce udržitelné módy ReFashion. Ten poukazuje na negativní dopady módního průmyslu a navazuje na mezinárodní iniciativu Fashion Revolution.

Na Slezskoostravském hradě bude výstavavidění v hradní věži od 1. dubna do 31. května 2023 v rámci běžného vstupného.

Vernisáž se uskuteční 31. 3. v 18:30.

Jak se na akci dostanete:

Zadejte název zastávky nebo ulice, odkud chcete vyrazit, a najděte si nejlepší dopravní spojení.

GALERIE

ECO? Český design směrem k udržitelnostiECO? Český design směrem k udržitelnostiECO? Český design směrem k udržitelnosti

VSTUPENKY

Přístupné v rámci běžného vstupného na hrad.

MÍSTO AKCE

Slezskoostravský hrad

Hradní 1
Slezská Ostrava
71000


www.slezskoostravskyhrad.cz

DALŠÍ AKCE v místě (45)

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka Jih

INFO JIH!!!

Horní 1664/63a

70030 Ostrava - Jih

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO