Ostravainfo!!! Oficiální průvodce ostravou

CZ
EN PL DE

Akce v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské - Záznam inscenace: Polská krev

AKCE ON-LINE

Dalším záznamem, který poskytne NDM milovníkům operety, bude záznam inscenace nesmrtelné Nedbalovy POLSKÉ KRVE. Slavné operety plné hitů se režijně ujala šéfka souboru opereta/muzikál Gabriela Petráková.

  • 30. května 2020
  • 18:30
  • Internet - různá místa

Námět operety vychází z Puškinovy povídky Slečna selka, přišel skladatel náhodou. Během cesty vlakem do Ruska si jeho žena Marie četla německý překlad Puškinových povídek a najednou zvolala: „Oskare, mám pro tebe námět libreto!" Nedbala námět opravdu uchvátil a následně se pustil do kompozice. Ihned po vídeňské premiéře 25. října 1913, kdy se za dirigentský pult postavil sám Oskar Nedbal, se strhl o operetní novinku mezi českými divadly lítý boj, jehož hlavními aktéry se stalo pražské vinohradské a plzeňské divadlo. Kupodivu vyhrála Plzeň – tamní premiéra se uskutečnila 26. prosince 1913, tedy pouhé dva měsíce po světové premiéře. V Ostravě Polská krev poprvé zazněla 19. září 1924 v hudebním nastudování Bohdana Halíka a režii Jaroslava Skály.

V inscenaci z roku 2012 se režisérka Gabriela Petráková rozhodla respektovat a dotáhnout připravovanou inscenaci POLSKÉ KRVE až na samotnou hranici operetního žánru. „Chci, aby si tam našel své nejen konzervativní, ale také alternativní divák. Pro toho tam je určitá forma nadsázky," vysvětluje. Do role statkáře Zaremby obsadila polského barytonistu Klemense Słowioczka. Jeho dceru Helenu Zarembovou, mladou dívku, která chce napravit muže a dostat ho k oltáři, ztvární přední sólistka souboru opereta/muzikál Martina Šnytová. Ta byla za tuto roli následně nominována na Cenu Thálie!

Petráková ke spolupráci přizvala Davida Baziku (scéna), Sylvu Zimula Hanákovou (kostýmy) a Janu Hanušovou-Vašákovou (choreografie). Dílo hudebně nastudoval Karol Kevický, který se za dirigentským pultem střídal s Jakubem Žídkem.

Záznam bude k dispozici zde.

Jak se na akci dostanete:

Zadejte název zastávky nebo ulice, odkud chcete vyrazit a najděte si nejlepší dopravní spojení.

GALERIE

Polská krevPolská krevPolská krevPolská krev

MÍSTO AKCE

Internet - různá místa


U vás doma
0

DALŠÍ AKCE v místě (14)

+ dalších 6 akcí

Turistická informační centra OSTRAVAINFO!!!

Pobočka Elektra

Infocentrum Elektra

Jurečkova 1935/12

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Věž

Infocentrum Věž

Prokešovo náměstí 1803/8

Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Přívoz

Infocentrum Přívoz

Nádražní 164/215

702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Pobočka Svinov

Infocentrum Svinov

Peterkova 1152/14

721 00 Ostrava Svinov

Pobočka letiště

Infocentrum Letiště

Příletová hala Letiště Leoše Janáčka

Mošnov 401, Mošnov, 742 51

Pobočka Karolina

Infocentrum Karolina

Jantarová 3344/4

702 00 Moravská Ostrava

Tourist Information Offices OSTRAVAINFO