NOS - Novinky OStravska
Zajímají vás novinky z kulturního a společenského života v Ostravě? Přihlaste se k odběru novinek!!!
 

19. prosince – 23. února 2014 - Začátek století i Josip Plečnik. V Domě umění

Výstava českého moderního umění Začátek století a rovněž výstava architekta Josipa Plečnika nazvaná Skici jsou od čtvrtku 19. prosince otevřeny v ostravském Domě umění.

„Výstava Začátek století se pokouší ukázat, jak vypadalo první desetiletí 21. století na české výtvarné scéně,“ říká kurátorka výstavy Pavlína Morganová. V přízemí i v prvním patře Domu umění tak návštěvníci mohou vidět díla Krištofa Kintery, Jána Mančušky nebo i ostravského zástupce výběru Jiřího Surůvky. Zatímco první patro je více věnováno malbě a fotografii, objekty vystavené v přízemí často nelze podle kurátorky ani kunsthistoricky pojmenovat. Na návštěvníky tak čekají mnohá překvapení – od plné nákupní tašky obchodu Billa, ve které rotuje okurka, přes letáčky KSČM až po videa protestujících ostravských umělců před hutí ArcelorMittal v Kunčicích.

Aby se v tom všem divák lépe vyznal, dostane na vrátnici průvodce výstavou na cestu českým výtvarným uměním počátku tohoto století  –  i s přesnými popisy a čísly vystavených šesti desítek děl.
K tomu na výstavě funguje i videokino – denně budou v Domě umění promítána videa vystavujících umělců. Například video trvající 2 minuty 39 sekund od Evy Koťátkové ukazuje, jak si umělkyně na jeden pracovní den najala profesionální kustodku z pražské galerie, aby hlídala její byt. „Tato groteskní videoperformance odkrývá mimo jiné i absurditu současného galerijního provozu,“ oznamuje průvodce. Začátek promítání čtyřhodinového programu je každý den vždy v 10 a ve 14 hodin.

Současná ostravská výstava je reprízou výstavy, která se v roce 2012 konala v Západočeské galerii v Plzni. Nedávno byla oceněna Uměleckou cenou města Plzně jako kulturní událost roku 2012.
Výstava v Galerii výtvarného umění v Ostravě je částečně obměněna, i když zachovává původní koncepci. „Významnou obměnu představuje instalace Jána Mančušky Prostor za zdí, jež se podařilo zapůjčit speciálně do Ostravy ze soukromé sbírky. Tato sofistikovaná instalace pracující s textem, světlem a prostorem byla vystavena na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2003. Ján Mančuška pak zrealizoval anglickou verzi instalace, která byla opakovaně vystavena v zahraničí a v nedávné době zakoupena Muzeem moderního umění v New Yorku,“ upozorňuje mluvčí galerie Kateřina Naarová.


Skici. Josip Plečnik
Ve druhém z přízemních sálů se pak koná výstava originálních skic a nábytku slovinského architekta Josipa Plečnika. Vše pochází ze soukromé sbírky Dr. Damjana Prelovšeka.

„Výstava prezentuje několik architektonických návrhů, které Josip Plečnik věnoval své rodné Lublani a které pocházejí převážně z doby po ukončení jeho působení na Pražském hradě,“ konstatuje Kateřina Naarová. „Kresba byla výchozím prostředkem k Plečnikově architektuře. Pozoruhodná byla jeho přirozená schopnost grafického vyjadřování, několika drobnými čarami dokázal vyjádřit podstatu svých myšlenek. Svůj obdiv mu v tomto směru vyjadřoval i Le Corbusier,“ doplňuje Naarová.

Co: Začátek století, Skici Josipa Plečnika, výstavy
Kdy: 19. 12. 2013 – 23. 2. 2014
          otevřeno úterý – neděle 10 – 18 hodin
Kde: Dům umění Ostrava, Moravská Ostrava
Vstupné: plné 20,-
               zlevněné 10,-
 
 
 

20.12.2013, 12:21
Kalendář akcí
Panoramatická
kamera
Kurzovní
lístek
Newsletter -
odběr novinek
Najdete nás
na facebooku
Komunikujeme
také přes Skype
Sledujte nás na Twitteru
Kontakty OIS
 
QRKde nás najdete